KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Voxel8: Wydrukuj przestrzenny obwód drukowany!

Voxel8: Wydrukuj przestrzenny obwód drukowany!

Wydruki 3D zyskują na popularności w wielu dziedzinach. Pojawiają się nowe, dokładniejsze drukarki. Jednak już dawno żadnej produkt nie wyróżnił się na tle innych tak jak Voxel8.

Wyobraźcie sobie drukarkę, która potrafi wykonać wielowarstwowe obwody drukowane!

Podczas tegorocznych targów CES (Consumer Electronics Show) czołowi producenci elektroniki prezentują nowe telefony, telewizory oraz inne towarzyszące nam na co dzień gadżety. Wśród wystawców znaleźć można jednak prawdziwe perełki takie jak Voxel8.

Kto chce zacząć przygodę z drukiem 3D?
Kto chce zacząć przygodę z drukiem 3D?

Druk 3D staje się coraz popularniejszy zarówno w technice, jak i w życiu codziennym. Drukarki są dostępne praktycznie dla każdego,…... Czytaj dalej »

Firma założona przez Jennifer A. Lewis, profesor Harvard University, zaproponowała urządzenie zdolne do drukowania przedmiotów z PLA, we wnętrzu których umiejscowione są elementy elektroniczne wraz z połączeniami!

Drukarka została wyposażona w dwie dysze. Pierwsza odpowiada za wydruk z PLA. Natomiast dzięki drugiej tworzone są połączenia elektroniczne. Spoiwem w tym przypadku jest specjalna pasta, która według deklaracji producenta jest 5000 razy lepszym przewodnikiem od past lutowniczych.

Podczas wykonywania urządzenia, drukarka zaczyna od szkieletu z PLA. Gdy nadejdzie moment na umieszczenie elementów elektronicznych, całość zatrzymuje się. Wówczas mamy możliwość włożenia diod, procesorów, rezystorów i innych części w odpowiednie miejsca wydruku. Po zatwierdzeniu operacji, drukarka wznawia pracę i tworzy połączenia elektroniczne. Następnie całość pokrywana jest kolejnymi warstwami PLA. Proces wydruku widoczny jest poniżej:

Najważniejsze parametry urządzenia to:

  • Powierzchnia robocza: 10 x 15 x 10cm,
  • Technologia druku: FFF, Pneumatic Direct Write,
  • Rozdzielczość warstw: 200 mikronów,
  • Szerokość ścieżek przewodzących: 250 mikronów.

Urządzenie dostępne jest w przedsprzedaży za $8 999, co moim zdaniem nie jest wygórowaną ceną. W zestawie oprócz drukarki otrzymamy: 4 rolki filamentu PLA oraz 10 kartridży z materiałem przewodzącym  - każdy wystarcza na 60 m połączeń.

Partnerem projektu została firma Autodesk, która wspiera powstanie programu projektowego, który wykorzysta potencjał drukarki. Autodek Wire pozwala na przestrzenne projektowanie obwodów drukowanych oraz kształtu całego wydruku.

pobrane

Oczywiście można wytknąć drukarce niedokładne połączenia elektroniczne. Jednak są to dopiero początki nowej drogi, pierwsze próby połączenia elektroniki z drukiem 3D. Bez problemu mogę wyobrazić sobie sytuację, w której za kilka lat możliwe będzie projektowanie prawdziwych, wielowarstwowych PCB, gdzie jedynym ograniczeniem będzie nasza wyobraźnia!

Słyszeliście o podobnej technologii? Widzicie dla niej zastosowanie?

Źródło: http://www.voxel8.co/

3d, autodesk, drukarka, PCB, wydruk

Trwa ładowanie komentarzy...