KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Druk 3D, który uratował żółwia przed śmiercią

Druk 3D, który uratował żółwia przed śmiercią

Coraz częściej słyszymy o protezach, które są wykonywane na drukarkach 3D. Tym razem technologia ta pomogła żółwiowi odnalezionego przez organizację ratującą zwierzęta w Turcji.

Wykonana proteza uratowała życie zwierzęcia, które będzie mogło wrócić do oceanu.

Gdy żółw trafił do ośrodka był bliski śmierci. Wszystko za sprawą wypadku, w którym śruba napędowa jednej z łodzi odcięła zwierzęciu dużą część górnej oraz dolnej szczęki. Nieszczęście to uniemożliwiło żółwiowi dalsze życie w oceanie, ponieważ nie był wstanie samodzielnie zdobywać pokarm. W celu odratowania zwierzęcia karmiono go ręcznie.

Jednak ratownicy szybko nawiązali również kontakt z firmą BTech Innovation, która specjalizuje się w skanowaniu oraz drukowaniu 3D. Specjaliści zajęli się zeskanowaniem zwierzęcia oraz rekonstrukcją brakujących fragmentów w specjalnym programie komputerowym. Następnie, tak zaprojektowane elementy zostały wydrukowane z tytanu. Operacja wszczepienia implantów przebiegła bezproblemowo, wszystkie części były odpowiednio dopasowane.

https://www.youtube.com/watch?v=NKgFSNXb0lQ

Żółw powoli zbiera siły i uczy się żyć z odnowionymi szczękami. Jego opiekunowie przewidują, że prawdopodobnie będzie mógł trafić z powrotem do oceanu.

Żółw przed operacją nie wyglądał zbyt dobrze, dlatego oszczędziłem wszystkim czytelnikom tego widoku. Jeśli koniecznie chcecie zobaczyć zdjęcie sprzed operacji, kliknijcie tutaj.

Źródło: [1]

druk 3d, medycyna, żółw, zwięrzęta

Trwa ładowanie komentarzy...