KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

EAGLE: przydatne ULP – automatyczne powielanie płytek

EAGLE: przydatne ULP – automatyczne powielanie płytek

Oto kolejny artykuł z cyklu EAGLE - przydatne ULP. Tym razem, zostanie opisany bardzo prosty mechanizm replikacji narysowanego wzoru płytki.

Przyda się głównie tym, który wykonują płytki w domu, ale zlecający swoje projekty do wykonania firmom zewnętrznym również powinni go poznać.

« Poprzedni artykuł z serii

Niektóre firmy wykonujące obwody drukowane przy zamawianiu większej ilości kopii danej płytki oczekują tylko jednego wzoru ścieżek. Inne chcą otrzymać plik zawierający potrzebną ilość kopii. Samodzielne powielenie płytki może stanowić nie lada wyzwania dla początkujących użytkowników EAGLE CadSoft.

Omawiany skrypt pochodzi ze strony dystrybutora oprogramowania, skąd można go pobrać. W załączniku do artykułu znajduje się jednak awaryjna kopia, gdyby kiedyś zasób ten został usunięty z oficjalnej strony EAGLE. Tak jak w przypadku pozostałych skryptów ULP, zawartość archiwum najlepiej skopiować do folderu \ulp w katalogu programu EAGLE.

Działanie skryptu

Płytka, na której będę prezentował działanie skryptu, jest taka sama, jak ta w poprzednim artykule. W oknie edycji płytki wybieramy File → Run, a potem Replicate_Board.ulp. Jako pierwsza, pojawi się informacja o autorze. Następne okienko zawiera ustawienia skryptu:

Okno kofiguracji skryptu Replicate_Board.ulp

Okno konfiguracji skryptu Replicate_Board.ulp

Użytkownik wpisuje, ile egzemplarzy ma zostać usatwione poziomo (w osi X), a ile pionowo (w osi Y). Całkowita liczba płytek będzie zatem iloczynem tych dwóch wartości. W następnych dwóch linijkach należy podać odległości, jakie mają dzielić nowe płytki - zarówno w poziomie (Separación X), jak i w pionie (Separación Y).

Po zatwierdzeniu ustawień kliknięciem na przycisk Procesar, ukaże się okienko z tekstową reprezentacją poleceń do wykonania przez program. Niczego w nim nie modyfikujemy, zatwierdzamy polecenie przyciskiem Execute. Naszym oczom ukaże się następujący widok:

Efekt działania skrytpu Replicate_Board.ulp

Efekt działania skrytpu Replicate_Board.ulp

Zostały utworzone nowe warstwy opisowe, które zawierają pierwotne nazwy elementów (_tnames), zaś oznaczenia na warstwach pierwotnych (tNames) uległy modyfikacji, aby się nie powtarzały. Warto zauważyć, że skrypt nie zmodyfikował oryginalnego pliku *.brd - w tym samym katalogu utworzył nowy plik, którego nazwa to _Xn.brd gdzie n to ilość wzorów ścieżek.

Podsumowanie

Zaprezentowany skrypt jest szybką alternatywą dla ręcznego kopiowania i ustawiania wzorów płytek. Generowane kopie są ustawiane w równych, powtarzalnych odstępach, co ułatwia np. cięcie laminatu po jego wytrawieniu.

« Poprzedni artykuł z serii

Załączniki

replicate_board (rar, 12 KB)

CiekaweULP, Eagle, kopiowanie, PCB, ulp

Trwa ładowanie komentarzy...