KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowe narzędzie do automatycznej wyceny płytek w PCBWay

Nowe narzędzie do automatycznej wyceny płytek w PCBWay

O PCBWay słyszała już chyba każda osoba, która zamawia płytki drukowane (PCB). Popularna firma z Chin, znana z niskich cen, wprowadziła kolejne ułatwienie dla swoich klientów.

Od teraz wycena projektu będzie jeszcze szybsza, ponieważ system zaczął wyciągać automatycznie informacje z wgrywanych plików Gerber.

Niedawno pisaliśmy o nowej, wbudowanej przeglądarce Gerberów, czyli plików które są swego rodzaju programami dla maszyn wykorzystywanych przy produkcji PCB. Podgląd umożliwia upewnienie się, że wszystkie warstwy są poprawnie wygenerowane, soldermaska odsłania właściwe miejsca, a opisy nie wychodzą poza obrys i nie nakładają się na pola lutownicze.

To jednak nie wszystko, bo firma PCBWay postanowiła pójść jeszcze dalej. Od niedawna, na stronie kalkulatora wycen, pojawił się nowy przycisk Add Gerber File umożliwiający wgranie Gerberów już podczas pierwsze kroku wyceny. Dzięki temu część parametrów zamówienia zostaje od razu pobrana z wgranych plików.

Nowy przycisk do importu plików projektu

Nowy przycisk do importu plików projektu

Skrypty same określą wymiary płytki oraz identyfikują liczbę warstw. Trzeba tylko pamiętać, że nazwa przycisku jest trochę myląca - sugeruje, że pliki można wgrywać pojedynczo - w praktyce należy wgrać jedno archiwum (rar lub zip), które będzie zawierało wszystkie Gerbery wygenerowane np. w EAGLE.

Na podstawie pliku, kalkulator sam dobierze część parametrów

Na podstawie pliku, kalkulator sam dobierze część parametrów

Co bardziej spostrzegawcze osoby mogły również zauważyć usprawnienia w kalkulatorze wycen dla PCB niestandardowych - elastycznych i tych nanoszonych na podłoże aluminiowe. Stało się to niejako "przy okazji", bo PCBWay poprawiło technologię produkcji, dzięki czemu ceny zostały obniżone ponoć nawet o 30%, przy jednoczesnym skróceniu terminów realizacji.

Wszystkie opcje wyceny nadal można ręcznie edytować

Wszystkie opcje wyceny nadal można ręcznie edytować

Zapewne wielu z Was może nowe funkcje uznać za mało istotne, bo w amatorskich zastosowaniach rzadko tworzy się obwody elastyczne, a wprowadzanie wymiarów i warstw nie jest zbytnio uciążliwe. Jest to jednak krok w dobrą stronę, który prowadzi do optymalizacji procesu zamawiania i produkcji.

Co to oznacza dla nas, klientów? Oprócz niższych kosztów, mniej czasu spędzonego na składaniu zamówienia, łatwiejsze wyłapywanie błędów i możliwość błyskawicznego porównania np. kilku różnych wersji projektu w kontekście opłacalności dla różnych wariantów produkcji.

Domowa metoda na PCB przy użyciu lasera
Domowa metoda na PCB przy użyciu lasera

Nawet mały, amatorski ploter laserowy można wykorzystać do stworzenia PCB. Nie potrzebna jest duża moc, wystarczy dobry pomysł i trochę…... Czytaj dalej »

Eagle, elektronika, gerber, PCB

Trwa ładowanie komentarzy...