KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Oryginalny stolik DIY z wbudowanym wyświetlaczem LED RGB

Oryginalny stolik DIY z wbudowanym wyświetlaczem LED RGB

Dzięki diodom RGB możliwe jest tworzenie wielu niesamowitych projektów. Oto przykład, jak za ich pomocą można zbudować niewielki stolik z wbudowanym kolorowym wyświetlaczem.

Mózgiem tego DIY jest moduł Wemos D1 Mini, który za pomocą pięciu wyprowadzeń steruje kolorem wszystkich 625 diod.

Autor projektu, czyli Andrei Erdei, pochwalił się swoim niezwykłym szklanym stolikiem, który został wyposażony w aż 625 diod RGB. Wszystkie punkty świecące podłączono do popularnej płytki Wemos D1 Mini (na bazie ESP8266), dzięki czemu całością można sterować bezprzewodowo (przez Wi-Fi).

W projekcie wykorzystano taśmę diod WS2812, której kawałki ułożono pod blatem z czarnego, dymionego pleksi. Dzięki temu uzyskano blat 50 × 50 cm, który może pełnić funkcję wyświetlacza. Całość wykończona została drewnianymi listewkami i płytą MDF.

Konstruktor pokusił się o zastosowanie taśm LED, ponieważ w bardzo łatwy i szybki sposób mógł ułożyć z nich kwadrat o rozdzielczości 25 × 25 pikseli. Do jednego pinu cyfrowego podłączył 125 diod WS2812, więc do wysterowania całości użyto tylko pięciu pinów. W celu zasilania tylu LED-ów potrzebny był zasilacz o wydajności aż 8 A (przy zasilaniu z 5 V).

Odpowiednie przerobienie konstrukcji stolika pozwoliło na estetyczne ukrycie całej elektroniki. Dzięki wykorzystaniu półprzezroczystego pleksi diody są widoczne tylko w momencie, gdy świecą. Poniższy film to demo działania stolika, na którym odbywa się symulacja gry w życie.

Konstruktor przygotował szczegółową instrukcję dla osób zainteresowanych odtworzeniem jego DIY. Użyty program z grą w życie został zaczerpnięty z wcześniejszego projektu tego samego autora (można znaleźć go na Githubie). Macie inny pomysł na wykorzystanie takiego oryginalnego wyświetlacza?

Oryginalny zegar DIY z piłeczek do ping ponga i diod RGB
Oryginalny zegar DIY z piłeczek do ping ponga i diod RGB

W życiu prawie każdego elektronika przychodzi chwila, w której chce on zapanować nad czasem i decyduje się na zbudowanie własnego... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

diy, ESP8266, led, rgb, WS2812

Trwa ładowanie komentarzy...