KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowy akumulator sodowo-jonowy

Nowy akumulator sodowo-jonowy

Akumulatory litowo-jonowe są codziennością np.: w telefonach komórkowych i samochodach. Lit rzadko występuje jednak w naturze, co wpływa na cenę tych produktów.

Bardziej opłacalną alternatywą mogą być nowe akumulatory sodowo-jonowe.

Lit i sód mają bardzo podobne właściwości chemiczne. Sód jest o wiele łatwiej dostępny i powszechnie występuje w naturze. Odkąd powstały akumulatory litowo-jonowe, naukowcy rozważali zastąpienie litu sodem. Wyzwaniem, które stało i nadal stoi na przeszkodzie, było stworzenie odpowiednich elektrod.

Francuscy wynalazcy z CNRS i CEA zaprezentowali prototyp akumulatora sodowo-jonowego, który może zmagazynować wystarczającą ilość energii elektrycznej przy niewielkich wymiarach – zaledwie 18x65 mm.

Szczegóły budowy elektrody ujemnej to "tajemnica handlowa", ale patent dotyczy elektrody opartej na związku tlenku tytanu Na2Ti3O7. Taka struktura może magazynować jony litu, więc może to również dotyczyć jonów sodu.

Robot error

Nie ma zasadniczych różnic, jeśli chodzi o budowę i proces produkcji akumulatorów sodowo-jonowych w porównaniu do litowo-jonowych. Jedyny problem to mniejsza wydajność – akumulator sodowo-jonowy traci do 0,3 V. Potrzebne są tworzywa, które będą funkcjonować przy wyższym napięciu.

Twórcy akumulatora są pełni optymizmu, bo wynalazek ciągle się rozwija i ewoluuje. Już teraz gęstość magazynowanej energii wynosi 90 watogodzin na kilogram (Wh/kg), podobnie jak we wczesnych akumulatorach litowo-jonowych.

Nowe akumulatory mają oferować tańszy sposób magazynowania energii, również w przemyśle. Już teraz trwają rozmowy na ten temat, pomimo że wynalazek nie jest jeszcze gotowy do wejścia na rynek.

Źródło: [1]

akumulatory, baterie, zasilanie

Trwa ładowanie komentarzy...