KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak łatwo umieszczać wytrzymałe gwinty w wydrukach 3D?

Jak łatwo umieszczać wytrzymałe gwinty w wydrukach 3D?

Bezpośrednie gwintowanie wydruków 3D nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Jest jednak prosta technika, która pozwala bardzo szybko uzyskać trwałe i estetyczne połączenie gwintowane.

Użycie małych, metalowych insertów może rozwiązać problem zerwanych gwintów i niskiej precyzji pozycjonowania otworów na śruby.

Jeśli próbowaliście kiedyś połączyć śrubami dwa elementy wydrukowane w 3D to zapewne szybko zauważyliście, że próba gwintowania małych otworów w plastiku nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Sytuację tę można zmienić bardzo prostym sposobem - stosując tzw. inserty, czyli metalowe tuleje, które umieszcza się po uprzednim podgrzaniu. Plastik topi się, a następnie zastyga, unieruchamiając ząbkowaną powierzchnię insertu.

Metalowe inserty są najlepszym sposobem na uzyskanie dobrej jakości połączeń śrubowych

Metalowe inserty są najlepszym sposobem na uzyskanie dobrej jakości połączeń śrubowych

Do domowego montażu insertów często wykorzystuje się lutownicę, która pozwala podgrzać je do wysokiej temperatury i wygodnie wprowadzić do plastikowego gniazda.

Montażinsertów

Montaż
insertów

Niestety, ręczne wykonywanie tego procesu wymaga dużej dokładności i doświadczenia, a efekty nie są powtarzalne - wokół brzegów otworu plastik jest rozpychany przez gorący metal i bardzo często tworzy nieestetyczne wybrzuszenia.

Przekrój idealnie zamontowanego insertu oraz insertu zamontowanego

Przekrój idealnie zamontowanego insertu oraz insertu zamontowanego "tradycyjnie"

Joshua Vasqez z Hackaday proponuje banalnie proste rozwiązanie, które pozwala osiągnąć powtarzalny efekt idealnie płaskiej powierzchni za każdym razem. Sztuczka polega na tym, by nie dopychać insertu rozgrzaną lutownicą do końca, a jedynie do ok. 90% głębokości, a następnie szybko odwrócić element i docisnąć insert do dużej, równej powierzchni np. metalowej płytki. Powstrzyma to plastik przed wybrzuszaniem i pozwoli szybciej ostudzić wkładkę.

Użycie metalowej płytki pozwala uzyskać równą powierzchnię

Użycie metalowej płytki pozwala uzyskać równą powierzchnię

Nie jest to co prawda metoda, której używa się w masowej produkcji, ale w zastosowaniach amatorskich sprawdzi się doskonale. Sprawę może skompilować nieco projekt, w którym insert znajduje się głębiej i dostęp do niego jest utrudniony - wtedy pomóc może metalowy profil lub inny mniejszy przedmiot o równej powierzchni, przez który można docisnąć insert do krawędzi otworu.

Powyższa technika to tylko jeden z kilku punktów na liście uwag dotyczących poprawnego montażu insertów. Ogromne znaczenie ma stosowany grot lutowniczy, a także średnica i głębokość otworu w plastiku. Więcej szczegółów znaleźć można w artykule opublikowanym na Hackaday. Osoby, które chciałby podejść do tematu bardziej profesjonalnie mogą pokusić się o stworzenie takiego stanowiska:

Stanowisko do osadzania insertów

Stanowisko do osadzania insertów

Działanie takiego stanowiska można zobaczyć na Instagramie autora tej konstrukcji. Która z metod jest dla Was wygodniejsza: z ręcznym dociskaniem czy takim domowym półautomatem?

Źródło: Hackday, Joshua Vasquez

Gokart z klocków LEGO wydrukowanych w 3D
Gokart z klocków LEGO wydrukowanych w 3D

LEGO to klasyka, która nie starzeje się nawet w dobie druku 3D. Właśnie dzięki tej technologii powstała pięciokrotnie większa wersja... Czytaj dalej »

druk 3d, hackaday, lutownica, wydruki

Trwa ładowanie komentarzy...