KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot z bioczujnikiem wykrywa zanieczyszczenia wody!

Robot z bioczujnikiem wykrywa zanieczyszczenia wody!

Ochrona środowiska to coraz ważniejsze zadanie dla ludzi oraz robotów. Do urządzeń walczących z zagrożeniami ekologicznymi dołącza dzieło wynalazców z uczelni EPFL.

Opisywana konstrukcja powstała dzięki użyciu drukarki 3D. Envirobot analizuje skład wody oraz wykrywa jej zanieczyszczenia.

Do najważniejszych cech robota należy modularność. Czujniki mogą być dowolnie przyłączane i odłączane w zależności od aktualnych potrzeb. Każdy moduł po wydrukowaniu jest pusty. Dzięki temu, że można w nich umieścić dowolną aparaturę.

Wszechstronność robota jest ogromna. Potrafi on m.in. pobierać próbki wody, mierzyć jej temperaturę, przewodność elektryczną, pH i poziom zanieczyszczeń.

W tym ostatnim zadaniu pomaga bioczujnik. Rozwielitka (mikroskopijny skorupiak wrażliwy na zmiany składu wody) umożliwia wykrycie zagrożeń nawet przy braku wiedzy o tym, czego należy szukać. Inny bioczujnik ma wykorzystywać genetycznie zmodyfikowane bakterie.

Zebrane dane są bezprzewodowo przesyłane do naukowców w czasie rzeczywistym. Zazwyczaj przedmioty wydrukowane w 3D są porowate, ale Envirobot jest wodoodporny. W tym celu wykorzystano żywicę epoksydową.

Chociaż urządzenie przypomina węgorza, to na razie potrafi poruszać się tylko po powierzchni wody, a do tego nie może się zbytnio oddalać od brzegu. W przyszłości ma pływać znacznie dalej, także pod wodą. Pozwoli to np. na stworzenie mapy zanieczyszczenia całego jeziora.

W planach jest także m.in. autonomiczne podążanie w kierunku zwiększającego się stężenia zanieczyszczeń. Dzięki temu będzie można zatrzymać ich rozprzestrzenianie się u źródła, zanim wyrządzą poważne szkody.

Źródło: [1]

druk 3d, robot, środowisko, woda

Trwa ładowanie komentarzy...