KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Roboty dostawcze na chodnikach w Estonii już legalne!

Roboty dostawcze na chodnikach w Estonii już legalne!

Lista miejsc w Europie i Ameryce, w których można spotkać roboty dostawcze Starship Technologies dowożące jedzenie, rośnie!

Teraz dołącza do nich Estonia. Parlament zaakceptował obecność tych sympatycznych pojazdów na chodnikach bez głosu sprzeciwu.

Oczywiście legalizacja wiąże się z ograniczeniami. Roboty nie mogą być wyższe niż 1 m oraz dłuższe niż 1,2 m, a ich masa nie może przekroczyć 50 kg. Przód i boki urządzenia muszą być białe, a z tyłu mają znajdować się dobrze widoczne, czerwone elementy odblaskowe i światła.

Można spodziewać się, że sześciokołowe pojazdy Starship Technologies będą najważniejsze na rynku estońskim, nie tylko dlatego, że spełniają już wszystkie powyższe kryteria. W tym kraju znajduje się biuro firmy i stamtąd pochodzi też jej współzałożyciel. Nie oznacza to jednak braku konkurencji – podobne roboty stworzone przez Dispatch i Marble już od pewnego czasu pracują w Kalifornii.

Estonia to pierwszy kraj w Unii Europejskiej, w którym na chodnikach pojawią się te maszyny. Tak postępowe rozwiązanie nie jest niespodzianką, ponieważ nie od dziś ceni się tam nowe technologie. Można nie tylko głosować online, ale także naładować samochód elektryczny na stacjach oddalonych o mniej niż 60 km, a nawet zostać “cyfrowym obywatelem”, mieszkając w innym państwie.

Nie wszędzie władze są tak progresywne. Wiele krajów i stanów nie zajęło jeszcze żadnego stanowiska w sprawie robotów dostawczych, a w niektórych, m.in. w San Francisco, pojawiają się propozycje zakazu korzystania z chodników przez te urządzenia.

Źródło: [1]

dostawy, estonia, robot

Trwa ładowanie komentarzy...