KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robotyka to kolejna ewolucja na sali operacyjnej

Robotyka to kolejna ewolucja na sali operacyjnej

Roboty opanowały już przemysł, teraz podbijają nauki medyczne. Korzyści są dość oczywiste: brak zmęczenia, ergonomia, maksymalna prędkość oraz precyzja.

Już teraz zrobotyzowane systemy spotykane są np. w laryngologii, ortopedii, neurologii, chirurgii sercowo-naczyniowej oraz płucnej.

Technologia medyczna znajduje zaufanego dostawcę, w postaci firmy FAULHABER, nie tylko w zakresie zadań wspomaganych przez roboty - precyzyjne systemy napędowe wykorzystywane są też na przykład w pompach wspomagających pracę serca oraz w instrumentach chirurgicznych.

Na sali operacyjnej odbywa się praca w skupieniu. Zespół przygotowuje pacjenta do zabiegu. Jednak pierwsze cięcie wykonuje robot, a nie lekarz. Chirurg siedzi skoncentrowany przed pulpitem chirurgicznym i za pomocą joysticka steruje zdalnie ramionami robota, który przeprowadza zabieg na stole w sali operacyjnej. Nawet po 24 godzinach pracy, doskonała precyzja i dokładność działania robota nie ulegają pogorszeniu. Kamera, ważna przede wszystkim przy zabiegach małoinwazyjnych, gwarantuje optymalnie przygotowany obraz, który pozbawiony jest drgań.

Roboty na salach operacyjnych stają się codziennością

Roboty na salach operacyjnych stają się codziennością

Na monitorze 3D lekarz dokładnie obserwuje, co dzieje się w żołądku pacjenta. Zamiast tradycyjnego podglądu dwuwymiarowego, który często jest bardzo ograniczony, lekarz widzi każdy szczegół na monitorze 3D. Ponadto smukłe i technologicznie zaawansowane ramiona umożliwiają większą swobodę ruchu podczas cięcia, zespalania i zszywania w porównaniu ze standardowym podejściem.

Ciało pacjenta zostaje podane dokładnym pomiarom przed zabiegiem, więc za pomocą komputera można wygenerować trójwymiarowy obraz obszaru operacyjnego. Zmieniając dane wprowadzone przez chirurga do komputera możemy przeprowadzić nacięcia z precyzją w zakresie dziesiątej części milimetra, czego nie można by było wykonać przy pomocy ludzkiej dłoni. Dodatkowo, robot może kontrolować czy działania zabiegowe lekarza odbywają się we właściwym obszarze. W razie wątpliwości system może zatrzymać pracę lekarza, a tym samym zapobiec potencjalnym pomyłkom.

Różne systemy

Nie istnieje praktycznie żadna dziedzina medyczna, w której nie byłoby możliwe działanie wspierane przez robota. Już dziś ponad 70 firm oferuje systemy dla szerokiego zakresu zastosowań. Na przykład w zakresie zabiegów chirurgicznych kręgosłupa, kolana, bioder i żołądka, w neurochirurgii, laryngologii, w przypadku biopsji, w ginekologii i urologii lub w zakresie zabiegów okulistycznych i kardiologicznych. Technologia ta wykorzystywana jest nawet podczas przeszczepiania włosów.

Przykłady precyzyjnych napędów od FAULHABER

Przykłady precyzyjnych napędów od FAULHABER

Urządzenia pracujące na sali operacyjnej różnią się między sobą konstrukcją w zależności od ich przeznaczenia. Są pośród nich bardzo duże, wieloramienne systemy jak również małe, nie większe niż puszka napoju. Te pierwsze mają zastosowanie w złożonych zadaniach, te drugie zaś stosowane są po prostu do precyzyjnego przytrzymania instrumentu w pożądanej pozycji.

Technologia medyczna z napędem

Pacjent nie ma świadomości odnośnie działań w sali operacyjnej. Działa znieczulenie. Anestezjolog dokładnie monitoruje funkcje życiowe. Pacjent może polegać na sprzęcie zapewniającym sztuczne oddychanie, który wyposażony jest w silniki FAULHABER. W układzie turbiny wbudowanej w system anestezjologiczny pracuje bezszczotkowy silnik DC o dużej prędkości maksymalnej i średnicy, która wynosi zaledwie 24 mm. Silnik ten nie tylko jest wyjątkowo szybki i cichy w całym zakresie prędkości, ale także niebywale dynamiczny. Umożliwia to bardzo naturalne oddychanie. Ponadto, wentylacja w oparciu o turbinę przez cały czas pozwala na swobodne oddychanie (tzw. oddychanie spontaniczne).

Zalety stosowania robotów z precyzyjnymi napędami

Zalety stosowania robotów z precyzyjnymi napędami

Działania wspierane przez roboty mają coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach, wzrasta również popyt na układy napędowe, na przykład do pozycjonowania ramion robota. Potrzebne są tutaj dynamiczne systemy osiągające maksymalną prędkość w jak najkrótszym czasie. Dzięki technologii silników bez żelaznego rotora oraz płaskim krzywym określającym zależność prędkości od momentu, systemy napędowe FAULHABER dysponują koniecznymi właściwościami (takimi jak np. precyzyjne pozycjonowanie i kontrola prędkości).

Rodziny wysoce wydajnych motorów, na przykład FAULHABER BX4, czy BP4 oraz nowa seria BXT, uzupełnione szeroką gamą przekładni, enkoderów optycznych, magnetycznych lub absolutnych oraz sterownikami prędkości i ruchu, idealnie nadają się dla wymagających zastosowań z zakresu robotyki nie tylko w medycynie, ale także w wielu innych obszarach.

Przykładowy silnik z serii FAULHABER BP4

Przykładowy silnik z serii FAULHABER BP4

Codzienność

Operacje przy wykorzystaniu robota to nie tylko wizja przyszłości, ale codzienność w wielu salach operacyjnych na całym świecie. Pomimo wykonywania uprzednio operacji telemedycznych - gdzie lekarz siedział np. przed monitorem w USA, a pacjent operowany był we Francji - w praktyce działania te wyglądają następująco: robot i komputer służą jako pomoc dla zespołu operacyjnego znajdującego się na sali operacyjnej. Nie da się zastąpić lat doświadczenia medycznego przekładając je wprost na język programowania, ale dzięki pracy robotów operacja może być bezpieczniejsza. Technologia FAULHABER odgrywa tutaj znaczącą rolę - zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz ciała pacjenta.

Wpis sponsorowany na podstawie materiałów prasowych FAULHABER.
Prawa do zdjęć i grafik: FAULHABER

FAULHABER, medycyna, napędy, robotyka, silniki

Trwa ładowanie komentarzy...