KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot Hexapod - co warto wiedzieć?

Hexapod to sześcionożny robot kroczący, zainspirowany przez przyrodę (sześcionożne owady). Takie konstrukcje są jednym z popularnych tematów na projekty, za które zabierają się bardziej doświadczeni hobbyści. Efekt końcowy zależny jest w dużej mierze od liczby napędów oraz oprogramowania.

Hexapody występują w kilku wersjach. Istnieją konstrukcje zbudowane w oparciu o zaledwie kilka silników, przez co koniecznie jest dokładne określenie sposobu poruszania się danego robota. Aby taki robot mógł chodzić w bardziej naturalne sposób potrzebne jest 12 stopni swobody (przegubów z silnikami). Jednak najwięcej możliwości posiadają roboty, które posiadają 18 stopni swobody, czyli aż po 3 ruchome przeguby z napędami na każdą nogę. Taka liczba napędów pozwala uzyskać najbardziej naturalną i estetyczną metodę chodu.

Przykładowy robot hexapod

Przykładowy robot hexapod

Większość hexapodów budowanych przez amatorów, opiera się na serwach modelarskich sterowanych serwokontrolerem, czasami są wyposażane w dodatkowe układy do zdalnej komunikacji z operatorem lub integracji rozmaitych czujników, bywa też, że takie funkcje są implementowane bezpośrednio w samym serwokontrolerze. Przykładowe roboty tego typu znaleźć można na naszym forum.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 1

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!