KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zegar cyfrowy zbudowany m.in. z… magnesów na lodówkę

Zegar cyfrowy zbudowany m.in. z… magnesów na lodówkę

Oto kolejny ciekawy projekt oryginalnego zegara w wersji DIY. Tym razem do prezentacji godziny wykorzystano magnesy na lodówkę.

Na wstępie warto podkreślić, że za odpowiednie poruszanie wszystkimi liczbami odpowiada jeden magnes, który napędzany jest przez dwa silniki krokowe oraz serwomechanizm.

Autor projektu ukrywający się pod pseudonimem Moose408 postanowił podzielić się swoim pomysłem na nietypowy zegar cyfrowy. Jego zegarek prezentuje godzinę za pomocą magnesów, które zostały przyczepione do specjalnej tarczy. Liczby przesuwane są przez silniejszy magnes umieszczony pod spodem tarczy, który poruszany jest dwoma silnikami i serwomechanizmem.

Do zbudowania tego DIY autor użył m.in. sterownika SAMD21 M0-Mini, modułu RTC, dwóch silników krokowych i sterowników A4988, serwomechanizmu oraz shieldu CNC. Obudowa została wykonana ze sklejki, a tarcza z białego pleksi i blachy. Pozostałe elementy konstrukcyjne wykonano na drukarce 3D. Zegar zasilany jest zasilaczem 12 V o maksymalnej wydajności prądowej 10 A.

Konstruktor rozpoczął pracę od przygotowania przedniej ramki z tablicą magnetyczną. W tym celu wykonał odpowiedni otwór na pleksi za pomocą maszyny CNC. Następnie przystąpił do projektowania i drukowania elementów konstrukcyjnych, które zostały użyte do napędzania karetki z magnesem odpowiedzialnym za przesuwanie poszczególnych cyfr.

Autor zegara wykorzystał tutaj tzw. mechanizm CoreXY, czyli dwuwymiarowy sposób poruszania się po współrzędnych X (poziomo) i Y (pionowo). Na koniec pozostało tylko zamontować i połączyć ze sobą wszystkie elementy elektroniczne.

Zasada działania jest dość prosta, ponieważ polega wyłącznie na przesuwaniu cyfr w określone miejsca – za to odpowiedzialna jest karetka z magnesami oraz serwomechanizmem. Rolą serwomechanizmu jest oddalanie magnesu od tarczy, aby m.in. uniknąć przypadkowych przesunięć innych cyfr. Działanie gotowego projektu świetnie obrazuje film przygotowany przez autora:

Osoby zainteresowane tym projektem mogą się o nim dowiedzieć więcej z instrukcji przygotowanej przez konstruktora. Znajduje się tam też link do GitHuba, gdzie umieszczono gotowy program. Macie pomysł na inne zastosowania dla takiego magnetycznego mechanizmu?

Zegar cyfrowy DIY zbudowany z wielu zegarów analogowych
Zegar cyfrowy DIY zbudowany z wielu zegarów analogowych

Opisywany zegar cyfrowy zbudowany z zegarów analogowych to bardzo ciekawa koncepcja. Choć efekt wygląda imponująco, to złożoność tego typu... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arm, diy, inspiracja, mechanika, mikrokontroler, projekt, zegar

Trwa ładowanie komentarzy...