Dzięki kursom Forbota tysiące osób przekonało się już, że elektronika może być łatwa i ciekawa. Szczególnie, gdy już do samego początku mamy styczność z praktycznymi przykładami.
Aby nauka elektroniki była jeszcze wygodniejsza opracowaliśmy komplet drukowanych pomocy. Od teraz najważniejsze informacje będą zawsze w zasięgu Waszej ręki!
Każda osoba, która dzięki kursom Forbota zaczyna rozumieć elektronikę, to dla mnie dawka motywacji do dalszej pracy. Tym razem wróciłem do początku, czyli kursu podstaw elektroniki.
Głównym celem najnowszych prac było przygotowanie praktycznego gadżetu,
który będzie nawiązywał do pierwszego kursu.
Tak powstały kieszonkowe tablice elektroniczne (roboczo: ściągi). Materiały te przydadzą się w warsztacie każdego elektronika! Komplet składa się z 15 dwustronnych, pokrytych matową folią kart, na których zawarto najważniejsze zagadnienia omówione w kursie elektroniki (poziom I).
Zestaw kieszonkowych tablic elektronicznych.
Dodatkowo każdy zestaw zapakowany jest w plastikowe opakowanie, które zabezpiecza tablice w transporcie i sprawdza się jako warsztatowy pokrowiec na ściągi:
Opakowanie na zestaw tablic do kursu elektroniki.
Jak zdobyć swój zestaw ściąg?
Gotowe komplety tablic dostępne są w Botlandzie. Tak jak w przypadku zestawów elementów, kupując opisywane pomoce wspieracie powstawanie kolejnych artykułów!
Uwaga! Wewnątrz zestawu (na odwrocie jednej z kart) umieszczone są informacje, które pozwolą Wam zarejestrować swój zakup. Dzięki temu otrzymacie powiadomienia o aktualizacjach kursów, nowych poradnikach oraz specjalnych promocjach.
Główne zagadnienia zawarte w tablicach:
Pomiar prądu – podłączenie multimetru
Pomiar napięcia – podłączenie multimetru
Kondensatory elektrolityczne i ceramiczne – symbole
Płytka stykowa – połączenia wewnętrzne
Diody świecące – rozpoznawanie wyprowadzeń, symbol
Obliczanie rezystora do diody – wzór, tabela napięć, przykład
Kody paskowe rezystorów – tabela
Kody paskowe rezystorów – przykłady
Prawo Ohma – przykładowy schemat, przekształcenia wzoru
Połączenie szeregowe – rezystory, kondensatory
Połączenie równoległe – rezystory, kondensatory
Potencjometry – wyprowadzenia, schemat zastępczy
Dzielnik napięcia – wzór, przykład
I Prawo Kirchhoffa – schemat, definicja, przykład
II Prawo Kirchhoffa – schemat, definicja, przykład
Przekaźnik – opis wyprowadzeń, struktura wewnętrzna
Tranzystory MOSFET – wyprowadzenia, symbole
Jednostki – tabela jednostek używanych w elektronice
Przedrostki – tabela przedrostków używanych w elektronice (z przykładami)
Skrócona wersja spisu treści tablic elektronicznych
Zawartość tablic do kursu elektroniki, poziom I.
Od pomysłu do gotowych tablic elektronicznych
Dość szybko pojawił się pomysł gadżetu w formie "papierowego podsumowania kursu". Do projektu usiadłem więc razem z Piotrem Adamczykiem, który ilustruje artykuły Forbota. Na początku nasze "ściągi" do kursu elektroniki miały pojawić się w formie 3 dużych kart formatu A4. Zapowiedzi materiałów pojawiły się na na Facebooku Forbota już pod koniec stycznia.
Po około 8 różnych wersjach, ponad 50 poprawkach i 4 seriach próbnych pomysł ewoluował do formy, którą tu widzicie. Materiały w takim rozmiarze okazały się wygodniejsze od kart A4!
Przykładowe karty z zestawu.
Sami przekonaliśmy się, że tablice są przydatne, gdy kilka minut po otrzymaniu paczki z drukarni odruchowo chwyciliśmy po kartę z kodami paskowymi rezystorów. Dobieraliśmy akurat wtedy elementy do innego projektu.
Errata
Ten się nie myli, kto nic nie robi. Poświęciliśmy naprawdę mnóstwo czasu, aby wyeliminować błędy i opracować przydatne materiały. Jednak mam świadomość, że chochlik drukarski tylko czekał, aby wkraść się w nasze projekty.
Od 21.11.2016 w sprzedaży dostępna jest wersja z naniesionymi drobnymi poprawkami.
Do tej pory nie znaleźliśmy innych błędów :)
Znalazłeś błąd? Prześlij informację przez formularz kontaktowy!
Sprawdzimy zgłoszenie i szybko wrócimy do Ciebie z odpowiedzią!
Podsumowanie
Jestem przekonany, że nasze nowe gadżety zagoszczą na stałe w warsztatach i oszczędzą Wam wiele czasu, podczas praktycznych testów elektroniki. Szkoda czasu, na wertowanie artykułów lub książek, gdy szukacie krótkiej, konkretnej informacji!
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...