Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Kieszonkowe tablice do kursu podstaw elektroniki, poziom I

Ogłoszenia 05.11.2016 Damian (Treker)

Dzięki kursom Forbota tysiące osób przekonało się już, że elektronika może być łatwa i ciekawa. Szczególnie, gdy już do samego początku mamy styczność z praktycznymi przykładami.

Aby nauka elektroniki była jeszcze wygodniejsza opracowaliśmy komplet drukowanych pomocy. Od teraz najważniejsze informacje będą zawsze w zasięgu Waszej ręki!

Każda osoba, która dzięki kursom Forbota zaczyna rozumieć elektronikę, to dla mnie dawka motywacji do dalszej pracy. Tym razem wróciłem do początku, czyli kursu podstaw elektroniki.

Głównym celem najnowszych prac było przygotowanie praktycznego gadżetu,
który będzie nawiązywał do pierwszego kursu.

Tak powstały kieszonkowe tablice elektroniczne (roboczo: ściągi). Materiały te przydadzą się w warsztacie każdego elektronika! Komplet składa się z 15 dwustronnych, pokrytych matową folią kart, na których zawarto najważniejsze zagadnienia omówione w kursie elektroniki (poziom I).

Zestaw kieszonkowych tablic elektronicznych.

Dodatkowo każdy zestaw zapakowany jest w plastikowe opakowanie, które zabezpiecza tablice w transporcie i sprawdza się jako warsztatowy pokrowiec na ściągi:

Opakowanie na zestaw tablic do kursu elektroniki.

Jak zdobyć swój zestaw ściąg?

Gotowe komplety tablic dostępne są w Botlandzie. Tak jak w przypadku zestawów elementów, kupując opisywane pomoce wspieracie powstawanie kolejnych artykułów!

Uwaga! Wewnątrz zestawu (na odwrocie jednej z kart) umieszczone są informacje, które pozwolą Wam zarejestrować swój zakup. Dzięki temu otrzymacie powiadomienia o aktualizacjach kursów, nowych poradnikach oraz specjalnych promocjach.


Główne zagadnienia zawarte w tablicach:

 1. Pomiar prądu – podłączenie multimetru
 2. Pomiar napięcia – podłączenie multimetru
 3. Kondensatory elektrolityczne i ceramiczne – symbole
 4. Płytka stykowa – połączenia wewnętrzne
 5. Diody świecące – rozpoznawanie wyprowadzeń, symbol
 6. Obliczanie rezystora do diody – wzór, tabela napięć, przykład
 7. Kody paskowe rezystorów – tabela
 8. Kody paskowe rezystorów – przykłady
 9. Prawo Ohma – przykładowy schemat, przekształcenia wzoru
 10. Połączenie szeregowe – rezystory, kondensatory
 11. Połączenie równoległe – rezystory, kondensatory
 12. Potencjometry – wyprowadzenia, schemat zastępczy
 13. Dzielnik napięcia – wzór, przykład
 14. I Prawo Kirchhoffa – schemat, definicja, przykład
 15. II Prawo Kirchhoffa – schemat, definicja, przykład
 16. Stabilizator LM7805 – wyprowadzenia, najważniejsze parametry, schemat
 17. Tranzystory bipolarne – wyprowadzenia, symbole
 18. Klucz tranzystorowy (NPN) – schemat
 19. Klucz tranzystorowy (PNP) – schemat
 20. Przekaźnik – opis wyprowadzeń, struktura wewnętrzna
 21. Tranzystory MOSFET – wyprowadzenia, symbole
 22. Jednostki – tabela jednostek używanych w elektronice
 23. Przedrostki – tabela przedrostków używanych w elektronice (z przykładami)
 24. Skrócona wersja spisu treści tablic elektronicznych

Zawartość tablic do kursu elektroniki, poziom I.

Od pomysłu do gotowych tablic elektronicznych

Dość szybko pojawił się pomysł gadżetu w formie „papierowego podsumowania kursu”. Do projektu usiadłem więc razem z Piotrem Adamczykiem, który ilustruje artykuły Forbota. Na początku nasze „ściągi” do kursu elektroniki miały pojawić się w formie 3 dużych kart formatu A4. Zapowiedzi materiałów pojawiły się na na Facebooku Forbota już pod koniec stycznia.

Po około 8 różnych wersjach, ponad 50 poprawkach i 4 seriach próbnych pomysł ewoluował do formy, którą tu widzicie. Materiały w takim rozmiarze okazały się wygodniejsze od kart A4!

Przykładowe karty z zestawu.

Sami przekonaliśmy się, że tablice są przydatne, gdy kilka minut po otrzymaniu paczki z drukarni odruchowo chwyciliśmy po kartę z kodami paskowymi rezystorów. Dobieraliśmy akurat wtedy elementy do innego projektu.

Errata

Ten się nie myli, kto nic nie robi. Poświęciliśmy naprawdę mnóstwo czasu, aby wyeliminować błędy i opracować przydatne materiały. Jednak mam świadomość, że chochlik drukarski tylko czekał, aby wkraść się w nasze projekty.

 1. Od 21.11.2016 w sprzedaży dostępna jest wersja z naniesionymi drobnymi poprawkami.
 2. Do tej pory nie znaleźliśmy innych błędów 🙂

Znalazłeś błąd? Prześlij informację przez formularz kontaktowy!
Sprawdzimy zgłoszenie i szybko wrócimy do Ciebie z odpowiedzią!

Podsumowanie

Jestem przekonany, że nasze nowe gadżety zagoszczą na stałe w warsztatach i oszczędzą Wam wiele czasu, podczas praktycznych testów elektroniki. Szkoda czasu, na wertowanie artykułów lub książek, gdy szukacie krótkiej, konkretnej informacji!

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

#R2D2#

12:10, 05.11.2016

#1

Łał, super pomysł! Na pewno kupię przy najbliższej okazji. Czy można wiedzieć kiedy będą dostępne karty z drugiego poziomu kursu elektroniki i kursu techniki cyfrowej? Byłby fajny prezent na Boże Narodzenie. :-)

Treker
Autor wpisu
Administrator

12:21, 05.11.2016

#2

#R2D2#, ciesze się, że się podoba :)

Wszystko zależy od zainteresowania tymi tablcami, jeśli testy wypadną dobrze, to jest szansa, że na początku grudnia pojawią się tablice do jednego z kursów, o którym piszesz (prawdopodobnie TC, bo mamy już gotowe najwięcej grafik). Na pewno informacje pojawią się wtedy na Forbocie :)

Noriad

20:53, 05.11.2016

#3

Treker, bardzo ciekawy pomysł. A co Wy na to, żeby te wszystkie informacje zawrzeć na jednej stronie, i stworzyć z tego parę stron formatu A4, aby móc to sobie zawiesić nad biurkiem/miejscem pracy i w razie potrzeby rzucić okiem ? Kiedyś coś takiego było chyba w EdW, ale to było dobre 15 lat temu ;)

Treker
Autor wpisu
Administrator

21:07, 05.11.2016

#4

Noriad, tak jak napisałem w artykule - pierwotnie miało właśnie tak być (A4). Jednak z naszych testów wyszło, że taki mniejszy rozmiar jest jednak wygodniejszy i bardziej uniwersalny. Było też kilka innych logistycznych przyczyn, przez które zdecydowaliśmy się właśnie na taki format. Na ten moment nie planujemy innych rozmiarów :)

Noriad

17:32, 07.11.2016

#5

Ok, rozumiem. Po prostu, w takich "typowych" zastosowaniach, chyba prędzej Ci się coś takiego przyda na ścianie. Bo tak, to trzeba się oderwać od danej pracy, wyciągnąć karty, poszukać informacji, schować karty, wrócić do pracy. Z drugiej strony mam świadomość, że z punktu widzenia sprzedażowego, taką jedną kartę A4 łatwo powielić, przez co zapewne sprzedaż nie byłaby warta kosztów produkcji jakiegoś tam minimalnego nakładu :)

Treker
Autor wpisu
Administrator

20:15, 07.11.2016

#6

Noriad, kwestia przyzwyczajenia. Dla mnie osobiście pomoce A4 były zawsze mało poręczne, bo nie było gdzie ich przymocować (przed sobą wolałem mieć np. szufladki z elementami). Zobaczymy jak taka forma się sprawdzi. Z punktu logistycznego A4 miałby też taką wadę, że znacznie ciężej byłoby dostarczać karty bez pogiętych rogów - Poczta potrafi zdziałać cuda z listami (pamiętam ile było problemów, gdy swego czasu rozsyłałem sporo dyplomów) ;)

buchbuch

16:19, 12.11.2016

#7

Pomysł byłby dobry... byłby gdyby... gdyby te jak by nie patrzeć wspaniałe karty były w formie aplikacji na androida. Ja rozumiem, marketing marketingiem ale jak dla mnie to chyba jakieś jaja są... Dyskusja na temat formatu i poręczności. Wszyscy dobrze wiedzą, że najporęczniejsza byłaby aplikacja na smartfona. Rozumiem też sentyment dla portalu, osobiście też go lubię ale ten pomysł to taka próba naciągania młodych zdolnych zafascynowanych robotyką na coś co wbrew założeniu będzie robić dodatkowy bałagan. Sami programiści... zróbcie więc porządny program edukacyjny - wszyscy was za to pochwalą. Myślę że równie dobrze jak te karty będą się sprzedawać ręcznie malowane figurki robotów sygnowane logiem portalu ;) A więc panowie, zróbcie coś porządnego albo pędzelki w dłoń i rękodzielnicze malowanie figurek z drukarki 3D. Powodzenia ;D

Oczywiście to tylko moje zdanie i nikt nie musi go podzielać jeśli ma lepsze ;)

Treker
Autor wpisu
Administrator

16:48, 12.11.2016

#8

buchbuch, pomysł aplikacji mobilnej też się już przewijał, jednak tak jak pisałem wcześniej - to kwestia przyzwyczajeń. To tak samo jak z książkami. Jedni wolą właśnie wersje cyfrowe, a inni książki drukowane. Swego czasu robiliśmy nawet zestawienie popularnych aplikacji dla elektroników:

10 aplikacji na Androida, które musi znać każdy elektronik!

Jest tam chociażby ElectroDroid - dość rozbudowana aplikacji. Wgrałem sobie ją 2 lata temu na telefon i nigdy nie skorzystałem... Według mnie na dłuższy czas nie jest to rozwiązaniem praktyczne - szczególnie w warsztacie. Alternatyw w formie aplikacji znaleźć można całkiem dużo, więc fani takich rozwiązań na pewno znajdą coś dla siebie. Forbot na ten moment stawia jednak na wersje papierowe ;)

Figurek malować nie planuję, ale jak coś to zawsze polecam kubki Forbota - do znalezienia w Botlandzie ;)

Treker
Autor wpisu
Administrator

23:09, 21.11.2016

#9

Udało nam się już zorganizować dodruk i kieszonkowe tablice wróciły do sprzedaży! Korzystając "z okazji" oprócz koniecznej, drobnej korekty poprawiliśmy dodatkowo kilka kart, aby były jeszcze bardziej przydatne! W związku z zastosowaną techniką druku odcienie kolorów poszczególnych kart mogą się nieznacznie różnić. Właśnie po tym poznacie, które karty były wymieniane :) Raz jeszcze zachęcam wszystkich do wyposażenia swojego warsztatu w takie pomoce!

Wcześniejsze komentarze dotyczące tablic sprzed dodruku (21.11.2016) zarchiwizowałem w osobnym temacie, aby nie robić zamieszania z różnymi wersjami. Przypominam, że osoby, które kupiły zestawy przed 10.11.2016 proszone są o kontakt ze mną. Wyślę Wam bezpłatnie aktualne wersje i drobne zestawy gadżetów :)

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.