KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wyjątkowy projekt dla wyjątkowego klienta

Wyjątkowy projekt dla wyjątkowego klienta

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników przedstawiam kolejny ciekawy artykuł związany z robotyką przemysłową, tym razem dzięki ABB!

Firma WISS z Bielska-Białej to producent pojazdów specjalistycznych, produkowanych w większości dla straży pożarnej.

Oprócz wozów pożarniczych, w ofercie firmy znajdują się również specjalistyczne pojazdy ratownicze, techniczne i lotniskowe oraz kontenery i przyczepy.

Na początku, firma zajmowała się sprzedażą części zamiennych do samochodów, aby z czasem przeprowadzać również remonty samochodów ciężarowych i pożarniczych. Kolejnym krokiem w kierunku ewolucji przedsiębiorstwa był montaż zabudów, aby w końcu skupić działalność na produkcji gotowych pojazdów.

abb_2

Ważnym momentem dla firmy był rok 2004, w którym otwarty został nowy zakład w Bielsku-Białej. W tym samym roku WISS wykupił szwedzką firmę W.RUBERG AB, produkującą pompy. W rok później nastąpił prawdziwy przełom - firma zaprezentowała się na targach w Niemczech i rozpoczęła intensywną ekspansję na rynki zagraniczne.

Rozwój firmy poprzez automatyzację produkcji

W ubiegłym roku z zakładu w Bielsku-Białej wyjechało ponad 250 pojazdów specjalistycznych. Oczywiście ogromny sukces przedsiębiorstwa nie jest dziełem przypadku. Łatwo zauważyć, że firma WISS jest przedsiębiorstwem nowoczesnym, nastawionym na ciągły rozwój, w tym na inwestycje w nowoczesne technologie.

Na decyzję o inwestycji w automatyzację wpłynęło kilka czynników. Z jednej strony był to dynamiczny progres firmy i rosnące zainteresowanie jej produktami. Druga ważna kwestia, o której wspominają przedstawiciele firmy WISS to obecność na międzynarodowych rynkach, która wymusza wprowadzenie większej standaryzacji produkcji.

„Zdecydowaliśmy się na inwestycję w zrobotyzowane stanowisko spawalnicze, ponieważ chcieliśmy usprawnić swoją produkcję, a także poszerzyć zakres swoich usług”

„Bardzo szybki rozwój naszej firmy, dzięki rosnącej sprzedaży naszych samochodów na wszystkie światowe rynki zmusił nas do wprowadzenia standaryzacji produkcji, co jednocześnie wymusza wprowadzenie automatyzacji produkcji”.

Marcin Stopyra - technolog w firmie WISS.

Warto podkreślić, że w przypadku pojazdów specjalistycznych, jakie oferuje WISS, są one każdorazowo produkowane w oparciu o indywidualne projekty i wymagania klientów, nie tylko wynikające ze zróżnicowanego zaopatrzenia wozów, a także z różnorodnej estetyki.

Wyjątkowy projekt dla wyjątkowego klienta

W związku z różnorodnością produktów, a ściślej indywidualizacją produkowanych samochodów, jakie oferuje firma, WISS poszukiwał przede wszystkim rozwiązania uniwersalnego i elastycznego.

Robot miał za zadanie spawać różne detale, w tym również wielkogabarytowe komponenty, a aplikacja miała składać się z trzech stanowisk, obsługiwanych przez jednego robota. Ważna dla zleceniodawcy była również możliwość programowania robota w trybie offline. Z takimi wymaganiami firma WISS zgłosiła się do ABB, która zrealizowała projekt.

abb_3

Marcin Stopyra podkreśla, że wybór firmy do realizacji pomysłu nie był przypadkowy.

„ABB jest jedną z wiodących firm na rynku robotów, marką dobrze znaną i cenioną, dlatego zdecydowaliśmy się na wybór akurat tej firmy. Poza tym duży koncern jakim jest firma ABB mógł zaproponować dla nas najbardziej korzystną ofertę”.

Projekt zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego dla firmy WISS był projektem wyjątkowym głównie ze względu na wielkość elementów do spawania oraz ilość obsługiwanych przez robota stanowisk. Głównym problemem był zasięg robota oraz możliwość sprawnego poruszania się pomiędzy stanowiskami w celu spawania wielkogabarytowych elementów.

Na potrzeby projektu, ABB skonstruowało maszynę składającą się z dwóch robotów. IRB 800 to połączenie czteroosiowego, szybkiego robota do paletyzacji IRB 660 oraz robota IRB 140, czyli znacznie mniejszego sześcioosiowego robota uniwersalnego, wykorzystywanego między innymi w pracach spawalniczych.

abb_1

Robot IRB 800 sterowany jest przez kontroler IRC 5 i co istotne jest tak samo łatwy w obsłudze i programowaniu, jak standardowe roboty ABB. Robot obsługuje trzy stanowiska spawalnicze. Stanowisko wyposażone jest również w stację do czyszczenia palnika. Klient ma oczywiście możliwość programowania robota w trybie offline, dzięki funkcjonalności oprogramowania RobotStudio.

Imponujący zasięg IRB 800 – imponujące możliwości

O tym, co wyróżnia robota IRB 800 na tle dostępnych na rynku robotów, wypowiada się technolog firmy WISS – Marcin Nawalany:

„Aplikacja zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego, wykorzystująca robota IRB 800 nie jest standardową konstrukcją. To, co ją wyróżnia to przede wszystkim zakres pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzyliśmy 3 stanowiska spawalnicze, 2 stanowiska ze stołami spawalniczymi plus jedno pozycjoner, na którym detal jest obracany i można go spawać z każdej strony”.

Zasięg pracy robota IRB 800 wynosi 3,85 m i właśnie dzięki temu robot może pracować nad detalami wielkogabarytowymi oraz dosięga do miejsc trudno dostępnych. Elastyczne zastosowanie robota oraz możliwość dopasowania go do zróżnicowanych warunków pracy to również zasługa aż dziewięciu osi swobody.

Robot IRB 800 może obsługiwać kilka stanowisk jednocześnie, spawając elementy wielkogabarytowe. Jest również łatwy do wdrożenia w zakładzie oraz integracji z istniejącym już liniami produkcyjnymi. Maszyna jest w pełni kompatybilna z szeregiem urządzeń i oprzyrządowaniem spawalniczym. Również mechanika robota została dokładnie przetestowana i jako że jest produkowana masowo, zapewnia niezawodność oraz wpływa na obniżenie kosztów użytkowania sprzętu.

Szybciej, sprawniej i korzystniej

Projekt był wyzwaniem dla firmy ABB ze względu na kilka elementów – bardzo zindywidualizowaną ofertę firmy oraz wielkość spawanych elementów i ilość oczekiwanych stanowisk. Dzięki wdrożeniu rozwiązania, firma WISS zdołała przyspieszyć i usprawnić produkcję. Co istotne, od najbardziej szkodliwych prac spawalniczych odsunięty został człowiek.

„Nasi konstruktorzy opracowali zestaw podzespołów, który można wykorzystać standardowo w różnych aplikacjach samochodowych. Łatwo można też zauważyć, że prawie każdy samochód jest robiony według indywidualnej specyfikacji klienta, a optymalizacja produkcji pozwala nam na użycie robota również w tych przypadkach”, podkreśla Nawalany. „Poza tym dzięki tej aplikacji spawalniczej pozyskaliśmy zleceniodawców o charakterze kooperacji, którzy zlecają nam spawanie skomplikowanych elementów na robocie”.

ABBABB to czołowy producent niezawodnych, szybkich i dokładnych robotów przemysłowych. Firma posiada w swojej ofercie roboty uniwersalne oraz dedykowane do specjalistycznych aplikacji, tj.: spawania, paletyzacji, pakowania oraz malowania. ABB to także dostawca innowacyjnych rozwiązań aplikacji zrobotyzowanych do obróbki wiórowej, przenoszenia oraz obsługi maszyn.

Firma oferuje również projekty i budowę gotowych aplikacji zrobotyzowanych dla przemysłu samochodowego, spożywczego, metalowego, drzewnego oraz tworzyw sztucznych. Posiada szerokie referencje i doświadczenie w uruchamianiu aplikacji zrobotyzowanych w zakładach produkcyjnych w Polsce i na świecie.

Działające w Polsce Centrum Kompetencji (PAC) ABB dla Pakowania i Paletyzacji zapewnia kompleksowe wsparcie zarówno dla Klientów, jak i integratorów systemów zrobotyzowanych. Rozwinięta sieć doświadczonych firm integratorskich współpracujących z ABB umożliwia realizację trudnych projektów. Dla robotów i aplikacji firma świadczy kompleksowe usługi serwisowe, w tym serwis bieżący i umowy serwisowe.

ABB Sp. z o.o.
ul. Konduktorska 33A
40-155 Katowice

http://www.abb.pl/robotics
+48 783 831 220

abb, automatyzacja, przemysł, roboty, spawanie, study case

Trwa ładowanie komentarzy...