Komputery trzeba odpowiednio wyłączać, nie powinno się się ich nagle odłączać od prądu. Tak samo jest w przypadku komputerów SBC.
Opisywany moduł to mały, inteligenty UPS, który potrafi podtrzymać pracę Raspberry Pi. Układ wyposażono w wiele dodatkowych funkcji, które można skonfigurować przez I2C.
LiFePO4wered/Pi+ to miniaturowy UPS dla Raspberry Pi. Moduł wpina się jak HAT na 40-pinowe złącze. Na płytce znajduje się niezbędna elektronika wraz z koszykiem na akumulator Li-FePO4. Dzięki temu układ jest w stanie podtrzymać pracę malinki nawet przez 9 godzin - oczywiście zależy to głównie od podłączonych peryferiów oraz obciążenia układu.
Niewielki moduł LiFePO4wered/Pi+.
Twórcy urządzenia zdecydowali się na akumulatory Li-FePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe), ponieważ są one bezpieczniejsze od popularnych LiPo, charakteryzują się również większą żywotnością (tysiące cykli ładowania) i mogą pracować w szerokim zakresie temperatur (od -20°C do 60°C).
Akumulatory (baterie) litowo-polimerowe (li-po, li-pol), to chyba najczęstszy wybór robotyków i modelarzy. Jeżeli szukasz odpowiedniego źródła... Czytaj dalej »
Opisywany HAT to nie tylko zapasowe źródło zasilania, które podtrzyma pracę Raspberry Pi podczas zaniku napięcia. Układ wyposażono w wiele dodatkowych funkcji, m.in.:
ładowarkę akumulatora Li-FePO4 (z wbudowanymi zabezpieczeniami),
układ monitorujący napięcie zasilacza, akumulatora oraz pobierany prąd,
zegar RTC, który pozwala na automatyczne uruchamianie RPi o wskazanych godzinach,
układ automatycznego włączania/wyłączania RPi w zależności od dostępnego zasilania,
mechanizm restartujący Raspberry Pi, jeśli określona aplikacja zawiesi się (watchdog).
Komunikacja z HATem oraz cała konfiguracja przebiega za pomocą interfejsu I2C. Producenci zadbali również o dostarczenie odpowiedniego oprogramowania, które ułatwia pracę z LiFePO4wered/Pi+.
Dostępne są biblioteki dla C/C++, Pythona oraz Node.js.
Oczywiście opisywany moduł nie musi pełnić roli jedynie awaryjnego źródła zasilania. Można go też traktować jako "akumulator do Raspberry Pi", który sprawdzi się przy mobilnych konstrukcjach. LiFePO4wered/Pi+ powinien być kompatybilny ze wszystkimi komputerkami jednopłytkowymi, które posiadają 40-pinowe złącze rozszerzeń. Do tej pory płytka była testowana między innymi na Odroid-C2, NanoPi S2, płytkach z serii Allwinner H3 oraz ASUS Tinker Board.
Dwie wersje o różnej pojemności.
Moduł dostępny jest w dwóch wersjach różniących się pojemnością baterii. Pierwsza o pojemności 600 mAh kosztuje 39$, drugą o pojemności 1500 mAh wyceniono na 45$. Kampania wystartowała kilka dni temu na CrowdSupply. Do tej pory zebrano już znacznie ponad 100% potrzebnej kwoty.
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...