KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Bezpiecznik polimerowy - co warto wiedzieć?

Bezpiecznik polimerowy to element zabezpieczający układ elektroniczny przed uszkodzeniem, które mogłoby nastąpić w związku z przepływem zbyt dużego prądu (np. w wypadku zwarcia). Od innych bezpieczników odróżnia go przede wszystkim możliwość wielokrotnego użycia.

Bezpiecznik polimerowy - zasada działania

Wiele osób zastanawia się jak działa bezpiecznik polimerowy - sprawa jest prosta. Element ten jest tak właściwie termistorem, czyli rodzajem rezystora, który zmienia swój opór w zależności od tego jaka panuje temperatura. Zabezpieczenie to jest projektowane tak, aby po przekroczeniu maksymalnego prądu zaczął się on mocno nagrzewać. Wzrost temperatury sprawia, że opór elementu znacznie wzrasta co prowadzi do przerwania obwodu. Zmiana oporu odbywa się skokowo - jest to więc tak zwany termistor CTR (ang. critical temperature resistor).

Bezpiecznik polimerowy w wersjach przystosowanych na różny prąd maksymalny

Bezpiecznik polimerowy w wersjach przystosowanych na różny prąd maksymalny

Po usunięciu usterki (wyłączeniu lub zredukowaniu płynącego prądu) i ochłodzeniu bezpiecznika, może on dalej pełnić swoją funkcję (przeciętnie element jest wstanie wytrzymać ponad 100 cykli). Zdarza się jednak, że element ten psuje się znacznie szybciej. Uszkodzeń niestety najczęściej nie widać z zewnątrz, a ewentualne problemy mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ działanie układu może zależeć od temperatury.

Warto pamiętać, że w przypadku jego zadziałania, bezpiecznik tego typu nie zablokuje całkowicie przepływu prądu. W obwodzie nadal będzie płynąć stosunkowo niewielki prąd, a napięcie wyższe od dopuszczalnego może wywołać efekt przebicia lub przegrzania, powodując trwałe uszkodzenia.

Zastosowanie bezpieczników polimerowych

Elementy te znajdują się na coraz większej liczbie obwodów drukowanych (PCB), ponieważ są znacznie bardziej praktyczne od zwykłych, jednorazowych zabezpieczeń. Wielorazowe bezpieczniki znajdziemy np. na Arduino UNO. Elementy te są również znane mechanikom samochodowym, ponieważ często zabezpieczają różne obwody - np. bezpiecznik polimerowy w Honda Civic odpowiada bardzo często za problemy ze składaniem lusterek.

Bezpiecznik polimerowy na Arduino UNO (element koloru złotego)

Bezpiecznik polimerowy na Arduino UNO (element koloru złotego)

Oznaczenia bezpieczników polimerowych

Bezpieczniki polimerowe występują w różnych obudowach - można spotkać elementy podobne z wyglądu do rezystorów SMD, jak i znacznie większe, do montażu przewlekanego (THT), z rozmiarami zależnymi od maksymalnego obsługiwanego prądu i napięcia (jak na pierwszym zdjęciu). Na większości elementów znaleźć można nadrukowany symbol, który pozwala zidentyfikować dany bezpiecznik.

Bezpiecznik polimerowy o symbolu EL200

Bezpiecznik polimerowy o symbolu EL200

Bezpiecznik polimerowy - jakie parametry?

Elementy te charakteryzują się najczęściej:

  • prądem znamionowym,
  • prądem maksymalnym,
  • napięciem maksymalnym,
  • maksymalną mocą,
  • rezystancja minimalną,
  • rezystancją maksymalną.
  • rastrem wyprowadzeń (w przypadku THT) lub rozmiarem obudowy (w przypadku SMD).

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.7 / 5. Głosów łącznie: 100

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!