KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Silnik krokowy - co warto wiedzieć?

Silnik krokowy (inaczej silnik skokowy) to silnik elektryczny, który zamiast płynnego obrotu, wykonuje serię „przeskoków” (tzw. kroków) o określony, mały kąt (zależny od konkretnego modelu). Wewnątrz takich silników znaleźć można kilka cewek – zasilenie ich w odpowiedniej kolejności wymusza ruch wirnika. Szybkie przełączanie pomiędzy odpowiednimi cewkami powoduje płynny ruch obrotowy.

Do sterowania silnikiem krokowym wymagane są specjalne sterowniki, które będą załączały napięcie na kolejnych cewkach. Odpowiednia konfiguracja kolejno załączanych cewek umożliwia uzyskanie tzw. sterowania mikrokrokowego, gdzie rotor może obrócić się o kąt mniejszy, niż znamionowy.

Wnętrze silnika krokowego

Wnętrze silnika krokowego

Kąt obrotu uzależniony jest od ilości impulsów wysyłanych przez sterownik, dzięki czemu w niektórych aplikacjach można zrezygnować ze sprzężenia zwrotnego np. z enkoderów. Do największych wad należy stały i stosunkowo wysoki pobór prądu (niezależnie od stanu pracy silnika), wynikające z tego straty cieplne (obudowa potrafi się nagrzać do wysokich temperatur), a także niskie maksymalne obroty (w porównaniu np. z silnikami DC). W niektórych sytuacjach występuje również zjawisko gubienia kroków, co może mieć zgubny wpływ na aplikacje wykorzystujące silnik w pętli otwartej sterowania.

Więcej informacji na temat silników tego typu znaleźć można w osobnym artykule:

Jak działa silnik krokowy?
Jak działa silnik krokowy?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych typów silników w mechatronice są silniki krokowe. Znają je bardzo dobrze posiadacze drukarek 3D oraz... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 3

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!