KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wysoka jakość win dzięki robotom?

Wysoka jakość win dzięki robotom?

Globalne ocieplenie wpływa negatywnie na wiele dziedzin życia, w tym gospodarki. Jedną z nich jest produkcja win w Europie, która przynosi 5 mld euro zysku rocznie.

Z pomocą przychodzi autonomiczny łazik, który pracuje dla projektu VINBOT finansowanego przez Unię Europejską.

Francja, Włochy, Hiszpania, Węgry i inne kraje europejskie słyną z wykwintnych win. Niestety ich jakość już wkrótce może się pogorszyć. Więcej słońca oznacza więcej cukru w winogronach, a to z kolei sprawia, że idealna zawartość alkoholu (12-14%) jest trudna do utrzymania. Zmienia, to również smak wina.

Niezbędna jest obserwacja wpływu suszy i wysokiej temperatury na winorośl. Wymaga to niezwykłej dokładności – trzeba przyjrzeć się każdemu liściowi z osobna i odróżnić liście nasłonecznione od tych, które znajdują się w cieniu. Jest to praca w sam raz dla robota.

Łazik może poruszać się po dowolnym terenie. Oblicza powierzchnię nasłonecznionych liści przy pomocy lasera. Dzięki GPS znane jest dokładne miejsce, w którym robot wykonał skan.

Następnym krokiem będzie stworzenie interfejsu, który umożliwi producentom wina śledzenie stanu swojej winnicy na mapie. Robot pomoże również w zbiorach. Może informować o tym, które owoce są już dojrzałe oraz o ewentualnych problemach wynikających np. z niewystarczającej ilości wody. W przyszłości VINBOT zamierza produkować komercyjne roboty dla firm winiarskich.

Źródło: [1]

robot, rolnictwo, winnice

Trwa ładowanie komentarzy...