KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Liczne nowości w Prusie i3 wersja MK3!

Liczne nowości w Prusie i3 wersja MK3!

Oryginalna Prusa i3 MK2S króluje w większości rankingów drukarek 3D. Jej osiągi zadziwiają, do tego dzięki stosunkowo niskiej cenie zagościła w wielu warsztatach (np. w naszym).

Josef Prusa poinformował właśnie o tym, że jest już gotowa nowa wersja drukarki! Prusa i3 MK3 wprowadza szereg ciekawych udogodnień!

Wszystkie zmiany zostały dokładnie opisane na firmowym blogu. Nowa wersja drukarki przynosi wiele usprawnień i kilka nowych funkcji. Od teraz koniec filamentu na rolce nie będzie problemem wszystkie drukarki będą standardowo wyposażone w laserowy czujnik filamentu.

Pojawiło się również zabezpieczenie, które uratuje wiele wydruków podczas awarii prądu. Od teraz przy zaniku zasilania drukarka natychmiast zatrzyma drukowanie i zapamięta swoją pozycję. Co ciekawe - system ten działa bez żadnej dodatkowej baterii! Gdy zasilanie wróci będzie można rozpocząć drukowanie (po automatycznym skalibrowaniu osi).

Poprzednia wersja drukarki była wyposażona w sensor P.I.N.D.A, który zdecydowanie ułatwiał kalibracje drukarki. Dzięki niemu wydruki były praktycznie perfekcyjnie. Niestety odczyty tego czujnika było dość mocno zależne od jego temperatury. Dlatego w nowej wersji drukarki pojawił się czujnik P.I.N.D.A 2 z wbudowanym termistorem, który pozwoli na kompensację błędów.

Sercem drukarki będzie nowa płyta główna EINSY RAMBo ze sterownikami Trinamic2130, które pozwolą na jeszcze szybszą i cichszą pracę urządzenia.

Zwiększono również sztywność ramy poprzez całkowite przebudowanie osi Y. Dzięki temu zyskano również 10 mm w osi Z! Jedną z wygodniejszych nowości jest magnetyczny stół roboczy. Od teraz będzie można zdjąć wydruk ze stołu jeszcze łatwiej!

Fani RaspbberyPi ucieszą się na pewno z tego, że nowa płyta główna drukarki pozwala na bardzo łatwe wpięcie RaspberryPi Zero i korzystanie np. z OctoPrint!

Możliwość zamocowania RPI Zero!

Możliwość zamocowania RPI Zero!

Więcej informacji na temat aktualizacji znaleźć można w przygotowanym filmie:

Nowa wersja drukarki dostępna jest za 749$. W związku z dużymi zmianami w konstrukcji nie będzie możliwa pełna aktualizacja sprzętowa poprzedniej wersji. Dla osób, które posiadają wersję MK2S przygotowano upgrade do MK2.5, który wprowadza tylko część nowości.

Więcej informacji znaleźć można na blogu firmowym Prusy »

druk 3d, drukarki, prusa

Trwa ładowanie komentarzy...