KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Onion Tau – mapuj otoczenie z tanią kamerą 3D

Onion Tau – mapuj otoczenie z tanią kamerą 3D

Firma Onion, powszechnie znana z komputerów typu SBC serii Omega, wypuszcza na rynek nowy produkt. Tym razem jest to moduł małej kamery wzbogaconej o czujnik głębi 3D.

Producent kamery udostępni darmowe narzędzia napisane w Pythonie, umożliwiające korzystanie z jej zaawansowanych funkcji.

Onion Tau jest kamerą pozwalającą na wykrywanie i śledzenie nawet cienkich obiektów znajdujących się w odległości do 4,5 metra. Wbudowany sensor umożliwia nie tylko przekazywanie użytkownikowi barwy każdego z pikseli, ale tworzy także chmurę odpowiadających im punktów.

Punkty te zawierają informację o odległości każdego z nich od obiektywu. Urządzenia można użyć do mapowania otoczenia w czasie rzeczywistym z częstotliwością do 30 klatek na sekundę. Czujnik głębi działa niezależnie od oświetlenia – pracuje poprawnie nawet w kompletnych ciemnościach.

Budowa kamery Onion Tau

Budowa kamery Onion Tau

Urządzenie sprawdzi się jako element systemu czujników, np. wraz z IMU (zestaw akcelerometru, żyroskopu i magnetometru) pomoże robotom zmapować mieszkanie i poruszać się po nim bez większych trudności. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki specyfikacji Onion Tau:

  • technologia pomiaru głębi – LIDAR z systemem pomiaru ToF (ang. time of flight),
  • rozdzielczość pomiaru głębi – 160 × 60 pikseli,
  • częstotliwość pomiaru głębi – 30 klatek na sekundę,
  • zakres pomiaru głębi – od 10 do 450 cm,
  • pole widzenia – 81° na 30°,
  • otrzymywane dane – obraz w odcieniach szarości z kamery 2D wraz z danymi mapy głębi 3D,
  • interfejs – port USB typu C,
  • wymiary urządzenia – 90 × 41 × 20 mm.

Dostęp do danych z urządzenia zapewniony jest poprzez aplikację webową Tau Studio lub dzięki API napisanemu w języku Python i kompatybilnemu z biblioteką OpenCV. Kod, instrukcje i przykłady można znaleźć na oficjalnym GitHubie tego projektu.

Dane uzyskane z kamery Onion Tau

Dane uzyskane z kamery Onion Tau

Opracowany przez firmę Onion produkt prezentuje się korzystnie w swojej półce cenowej, zwłaszcza na tle konkurencji. Dopiero prawie dwa razy droższa kamera L515 z systemem RealSense firmy Intel posiada lepszą rozdzielczość czujnika głębi oraz kolorowy obraz. Dość istotną wadą może być jednak niska rozdzielczość kamery 2D.

Porównanie Onion Tau z innymi kamerami z pomiarem odległości

Porównanie Onion Tau z innymi kamerami z pomiarem odległości

Parametry oraz przystępna cena urządzenia wydają się przesądzać o tym, że Onion Tau stanie się w najbliższej przyszłości popularną kamerą stosowaną w projektach związanych z mapowaniem 3D oraz widzeniem maszynowym. 

Właśnie zakończyła się zbiórka na popularnej platformie CrowdSupply, gdzie projekt ten zebrał ponad 44 tysiące dolarów. Cena kamery w trwającej przedsprzedaży to 669 zł (179 dol.), nie wliczając kosztów wysyłki. Więcej informacji o kamerze można znaleźć na stronie zakończonej zbiórki. Onion Tau zapewne znajdzie zastosowanie w wielu aplikacjach. A do czego Wy byście go wykorzystali?

Raspberry Pi z kamerą 300 fps do odstraszania wiewiórek?
Raspberry Pi z kamerą 300 fps do odstraszania wiewiórek?

Co zrobić, kiedy w naszym karmniku zamiast ptaków zadomowiły się wiewiórki? Rozwiązaniem może być kamera Vizy AI. Urządzenie wykorzystuje... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

crowdsupply, kamera, OpenCV, Python, wizja

Trwa ładowanie komentarzy...