KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Raspberry Pi sercem odtwarzacza DIY w stylu lat 80.

Raspberry Pi sercem odtwarzacza DIY w stylu lat 80.

Migające światełka, małe wyświetlacze tekstowe, duże pokrętła i liczne suwaki to cechy szczególne większości odtwarzaczy retro.

Prezentowane urządzenie na bazie Raspberry Pi z pewnością przykuje uwagę znajomych, a także pozwoli na odbycie małej podróży w czasie.

Autorem prezentowanego DIY jest użytkownik Reddita o pseudonimie GuzziGuy. Urządzenie wyglądem przypomina systemy hi-fi spotykane w latach 80. Charakteru nadają mu analogowe suwaki, analizator widma na ekranie VFD oraz wskaźniki wysterowania. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań tradycyjnie wyglądające urządzenie daje jednak szereg ciekawych funkcjonalności – może odbierać m.in. radio internetowe.

Sercem urządzenia jest popularna płytka Raspberry Pi model 3B z oprogramowaniem Mopidy. Do mikrokomputera podłączony jest za pomocą przewodu USB interfejs audio Behringer UCA202. Sygnał z karty dźwiękowej wzmacniany jest przez układ TPA3116. Informacje o aktualnym utworze wyświetlane są na jednym z ekranów VFD. Z kolei widmo dźwięku prezentowane jest przez osobny, dedykowany moduł z własnym wyświetlaczem.

Płytka equalizera z suwakami z diodami LED

Płytka equalizera z suwakami z diodami LED

Urządzenie wyposażone jest w bardzo ciekawie prezentujący się equalizer, składający się z 10 potencjometrów. Suwaki podłączone są do przetworników analogowo-cyfrowych MCP3008. Układy ADC pozwalają na przetworzenie analogowych sygnałów z potencjometrów na zrozumiałe dla procesora sygnały cyfrowe, a czerwone diody na suwakach świetnie komponują się z obudową.

Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na Reddicie oraz w galerii zdjęć, na których widać cały proces budowy oraz przykładowe animacje generowane na wyświetlaczach. Macie pomysł, jakie jeszcze funkcje można dodać do takiego odtwarzacza w stylu retro?

Ekologiczna orkiestra ze śmieci i Raspberry Pi
Ekologiczna orkiestra ze śmieci i Raspberry Pi

Lubicie muzykę, ekologię oraz Rapsberry Pi? Oto projekt ciekawego instrumentu, który na pewno zaskoczy Waszych znajomych! Automabeat to mała... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2], [3]

audio, inspiracja, modipy, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...