KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Micro Bit – zestaw do nauki programowania od BBC

Micro Bit – zestaw do nauki programowania od BBC

BBC, czyli brytyjski odpowiednik naszego TVP, postanowiło zająć się problemem niedoboru inżynierów w Wielkiej Brytanii.

Nowy projekt zakłada wyprodukowanie i rozdanie miliona prostych komputerków, które pozwolą zainteresować dzieci programowaniem.

Nowa kampania została nazwana Make it Digital. Kierowana jest do dzieci oraz młodzieży. Jej głównym zadaniem jest zainteresowanie nowego pokolenia programowaniem. BBC planuje również emisje specjalnych programów związanych z naukami technicznymi oraz kodowaniem.

bbc_digital

Płytka Micro Bit jest ciągle w fazie rozwojowej. Docelowo, 1 mln egzemplarzy, ma trafić zupełnie za darmo do wszystkich zainteresowanych 7 latków.

Trzeba przyznać, że to bardzo odważny ruch. Jak wskazują badania, jest on jednak niesamowicie potrzebny. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 5 lat w Wielkiej Brytanii zabraknie około 1,4 mln wykwalifikowanych inżynierów.

MicroBIT

Prototyp Micro Bit

Do inicjatywy przyłączyły się takie firmy jak: ARM, element14, Freescale, Microsoft, Samsung. Jak widać, nie tylko BBC traktuje poważnie ten projekt.

Niestety, nie są znane jeszcze szczegóły techniczne. Media obiegła informacja, że ma to być płytka zbliżona możliwościami do RaspberryPi, jednak mam wrażenie, że jest to pewne nieporozumienie (szczególnie patrząc na powyższy prototyp). Zapewne BBC ma nadzieje, że ich Micro Bit będzie zachętą, do późniejszego przejścia na płytki typu Raspberry Pi.

Kwestia specyfikacji technicznej z czasem się wyjaśni. W tej chwili najważniejszą informacją jest to, że w ogóle rozpoczęto taki projekt.

Osobiście, tę odważną inicjatywę, odbieram bardzo entuzjastycznie. Jakie jest Wasze zdanie? Uważacie, że odpowiednie narzędzia pozwolą wykształcić nowe pokolenie programistów?

arduino, bbc, edukacja, micro bit, micro:bit, nauka, programowanie, rpi, szkolenia

Trwa ładowanie komentarzy...