KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Mine Kafon dron w służbie bezpieczeństwa

Mine Kafon dron w służbie bezpieczeństwa

Drony na dobre zagościły w naszym otoczeniu. Znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach życia, nie tylko jako forma rozrywki.

Mine Kafon to dron, pełniący rolę sapera. Jego zadaniem jest wyszukiwanie i rozbrajanie min, które pozostały po konfliktach zbrojnych.

Codziennie na świecie, w wyniku wybuchu min ginie około 10 osób. Są to pozostałości na polach walki z czasów wojen. Szacuje się, że w ziemi pozostało jeszcze ponad 100 milionów niebezpiecznych ładunków.

Usuwanie min to proces bardzo niebezpieczny i czasochłonny. Często wykorzystuje się w nim zwierzęta oraz ludzi. Oczywiście istnieją specjalistyczne roboty, które wykrywają i detonują ładunki, ale urządzenia te są bardzo drogie i powolne.

infografika

Konwencjonalne metody usuwania min.

Na pomysł wykorzystania drona do usuwania min wpadło dwóch braci. Massoud i Mahmud Hassani mieszkają w Holandii, ale pochodzą z Afganistanu. Projekt wystartował na Kickstarterze i w chwili pisania artykułu zebrał ponad 115,000 euro.

Mine Kafon w akcji

Mine Kafon w akcji.

Hexacopter wyposażony jest w trzy wymienne ramiona, z których jedno jest ramieniem robota, natomiast na dwóch pozostałych zainstalowano kamerę wysokiej rozdzielczości oraz detektor metalu. Projekt częściowo zbudowany jest za pomocą drukarki 3D.

Trzy najważniejsze funkcje

Trzy najważniejsze funkcje.

Mine Kafon ma trzy zadania. Urządzenie mapuje teren, wykrywa obszary podejrzewane o występowanie miny oraz pozwala na zdalną detonację niebezpiecznego ładunku ukrytego w ziemi. Wszystko to z zachowaniem szczególnego bezpieczeństwa.

Zalety drona Mine Kafon

Zalety drona Mine Kafon.

Autorzy projektu wyliczają, że ich rozwiązanie jest 20 razy szybsze i 200 razy tańsze od aktualnie stosowanych metod. Miejmy nadzieję, że projekt odniesie sukces i będzie na co dzień wykorzystywany w służbie ludzkiego bezpieczeństwa.

Źródło: [1]

dron, hexacopter, miny, qopter

Trwa ładowanie komentarzy...