KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Ten robot zbiera truskawki niemal tak szybko jak człowiek!

Ten robot zbiera truskawki niemal tak szybko jak człowiek!

Belgijski start-up Octinion dołączył do firm, które są zainteresowane automatyzacją rolnictwa.

Ich robot zbiera truskawki z prędkością jednego owocu na 3 sekundy. Efektywnością praktycznie dorównuje on dobrze wyszkolonym pracownikom.

Niezależnie od kraju w rolnictwie zaczyna brakować rąk do pracy, zwłaszcza, jeśli chodzi o zbieranie owoców. Rozwiązaniem tego problemu może być zastąpienie ludzi robotami, choć jest ono dość kontrowersyjne. Właściciele gospodarstw i plantacji będą jednak zmuszeni wybrać najtańsze rozwiązanie, którym może okazać się właśnie urządzenie stworzone przez Octinion.

Maszyna posiada wydrukowane w 3D ramię zakończone miękkim chwytakiem, dzięki któremu 70% owoców pozostaje nieuszkodzonych. Zaawansowany system wizyjny robota rozpoznaje, czy truskawka jest już dojrzała.

Całość jest umieszczona na autonomicznej platformie Dribble, której poruszanie się i nawigacja nie wymagają wprowadzenia żadnych zmian w budowie istniejącej szklarni.

Chociaż szybkość jest nadal trochę niższa, a koszt zebrania jednego owocu i ich jakość są porównywalne z pracą ludzi, to urządzenie ma też nad nimi pewną przewagę. Oprócz samego zbierania pozwala ono bowiem na monitorowanie upraw i wdrożenie technik rolnictwa precyzyjnego.

W 2018 roku mają odbyć się testy pilotażowe, a rok później robot ma pojawić się w sprzedaży. W planach jest już także zbieranie warzyw rosnących w szklarniach, takich jak papryka, pomidory i ogórki.

Źródło: [1]

druk 3d, robot, rolnictwo, truskawki

Trwa ładowanie komentarzy...