KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Najmniejszy i najszybszy manipulator jaki widzieliście!

Najmniejszy i najszybszy manipulator jaki widzieliście!

Robot milliDelta to malutki manipulator, który na tle innych konstrukcji wyróżnia się głównie swoją precyzją oraz prędkością!

Tak małe manipulatory mogą zrewolucjonizować montaż, produkcję, a nawet medycynę!

Opracowany przez Hayley McClintock z Uniwersytetu Harvarda robot mierzy jedynie 15x15x20 mm i waży zaledwie 430 mg. Niewielkie gabaryty nie stanowią jednak przeszkody w wykonywaniu precyzyjnych zadań w błyskawicznym tempie.

Geniusz konstrukcji wynika z zastosowania siłowników piezoelektrycznych i elastycznych połączeniach. Każdy element robota został wykonany z rurek z włókna węglowego oraz folii kaptonowej.

Pionierem w konstrukcji robotów Delta jest Reymond Clavel. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku opracował robota, który umieszczał czekoladowe pralinki w pudełkach. Clavel składał pierwsze modele za pomocą drutów wykorzystywanych w robótkach ręcznych. Umieszczenie cięższych elementów silnika w podstawie robota, a nie w jego ruchomych częściach pozwoliło na szybsze, a co za tym idzie bardziej efektywne działanie. Dziś roboty tego typu można spotkać w większości zautomatyzowanych fabryk.

Tradycyjny manipulator równoległy delta.

Tradycyjny manipulator równoległy delta.

MilliDelta ma ogromne możliwości. Oprócz bardziej typowych zastosowań takich jak przenoszenie przedmiotów, montaż czy produkcja, robot ten może być używany podczas zabiegów mikrochirurgicznych. Elektroniczny chirurg nie doświadcza "drżenia rąk", stąd operacje wykonane z jego użyciem będą znacznie mniej ryzykowne.

Źródło: [1]

chirurg, millidelta, ramie, robot

Trwa ładowanie komentarzy...