Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Celem stworzenia robota są badania nad chodem dwunożnym i nad interakcjami z ludźmi. Ma on także być inspiracją dla studentów i młodych inżynierów.
Surena III posiada wiele czujników, w tym system wizji 3D. W stawach znajduje się 31 serwomotorów. Oprogramowanie służące do nadzoru nad urządzeniem jest oparte o ROS (Robot Operating System).
Na razie robot nie dorównuje najbardziej zaawansowanym humanoidom, które potrafią np. podskakiwać na jednej nodze, wspinać się po drabinie, czy prowadzić pojazdy. Ewolucja przebiega jednak sprawnie – pierwsza wersja robota z 2008 roku miała 8 stopni swobody, a obecnie jest ich 31. Prędkość również zwiększyła się z 0,03 m/s do 0,2 m/s.
W porównaniu z poprzednimi wersjami, Surena III potrafi także m.in. bardzo dobrze utrzymywać równowagę, wykrywać twarze, śledzić ruchy człowieka i rozpoznawać niektóre zdania w języku perskim.
Dzięki nowemu oprogramowaniu opartemu o ROS, robot jednocześnie komunikuje się z otoczeniem, zarządza swoimi działaniami, monitoruje czujniki oraz wykrywa ewentualne usterki w systemie. Surena III może znaleźć zastosowanie w ratownictwie, produkcji przemysłowej, ochronie zdrowia i innych dziedzinach.
W planach jest już Surena IV, a twórcy skupiają się na interakcjach pomiędzy robotem, a ludźmi oraz na uczynieniu urządzenia bardziej autonomicznym.
Źródło: [1]
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Trwa ładowanie komentarzy...