KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Surena III – humanoidalny robot z Iranu

Surena III – humanoidalny robot z Iranu

Wynalazcy z Teheranu (Iran) pokazali kolejną wersję robota humanoidalnego - Surena III.

Ma on rozmiary dorosłego człowieka. Potrafi m.in. schodzić po schodach, kopać piłkę, czy też stać na jednej nodze, wyginając się do tyłu.

Celem stworzenia robota są badania nad chodem dwunożnym i nad interakcjami z ludźmi. Ma on także być inspiracją dla studentów i młodych inżynierów.

Surena III posiada wiele czujników, w tym system wizji 3D. W stawach znajduje się 31 serwomotorów. Oprogramowanie służące do nadzoru nad urządzeniem jest oparte o ROS (Robot Operating System).

Surena III i Surena II (z tyłu).

Surena III i Surena II (z tyłu).

Na razie robot nie dorównuje najbardziej zaawansowanym humanoidom, które potrafią np. podskakiwać na jednej nodze, wspinać się po drabinie, czy prowadzić pojazdy. Ewolucja przebiega jednak sprawnie – pierwsza wersja robota z 2008 roku miała 8 stopni swobody, a obecnie jest ich 31. Prędkość również zwiększyła się z 0,03 m/s do 0,2 m/s.

W porównaniu z poprzednimi wersjami, Surena III potrafi także m.in. bardzo dobrze utrzymywać równowagę, wykrywać twarze, śledzić ruchy człowieka i rozpoznawać niektóre zdania w języku perskim.

Możliwości robota.

Możliwości robota.

Dzięki nowemu oprogramowaniu opartemu o ROS, robot jednocześnie komunikuje się z otoczeniem, zarządza swoimi działaniami, monitoruje czujniki oraz wykrywa ewentualne usterki w systemie. Surena III może znaleźć zastosowanie w ratownictwie, produkcji przemysłowej, ochronie zdrowia i innych dziedzinach.

W planach jest już Surena IV, a twórcy skupiają się na interakcjach pomiędzy robotem, a ludźmi oraz na uczynieniu urządzenia bardziej autonomicznym.

Źródło: [1]

humanoid, robot, ROS

Trwa ładowanie komentarzy...