KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Organizacje, do których warto przystąpić – KN CybAiR

Organizacje, do których warto przystąpić – KN CybAiR

Roboty kojarzą nam się z rzeczą niesamowicie skomplikowaną. Tak trudną, że zbudowanie takiej maszynerii wydaje się niemożliwe, a zrozumienie jej działania wykracza poza nasz horyzont.

Koło Naukowe CybAiR stara się zmienić ten pogląd i pokazać każdemu chętnemu, że i on jest w stanie zająć się robotyką.

Następny artykuł z serii »

Celem działalności Koła Naukowego CybAiR jest umożliwienie rozwoju pasji jego Członków i Sympatyków poprzez stworzenie warunków do wymiany doświadczeń i wzajemnej pomocy, ułatwienie dostępu do zasobów laboratoryjnych oraz pomoc w pozyskiwaniu funduszy na realizację projektów.  Celem dodatkowym jest promowanie robotyki oraz jej rozwój w Polsce, a w dalszej perspektywie również na świecie.

Koło jest organizacją tworzoną przez wszystkich jej członków, którzy mogą istotnie wpływać na jego działania i kształt. Stawia ono nacisk na ciągły rozwój poprzez prowadzenie innowacyjnych projektów, usprawnianie struktury Koła i sposobów jego działania. Ważne jest dla nas także bycie otwartym na inne organizacje i możliwości współpracy z nimi. W pierwszej kolejności staramy się słuchać i empatycznie spojrzeć na problem, a dopiero później przedstawiamy swój punkt widzenia.

Na wydarzenia organizowane przez Koło może przyjść każdy, o ile ma czas i chęci trochę się zaangażować. Zazwyczaj w trakcie semestru organizowanych jest kilka wykładów otwartych na tematy związane z robotyką oraz jeden lub dwa kursy. Kursy staramy się kończyć projektem, aby zdobytą wiedzę wypróbować w praktyce.

Oprócz tego realizujemy większe przedsięwzięcia, takie jak budowa robota Pacman na zawody Eurobot 2011, budowa autonomicznego robota TAPAS na zawody Robotour 2014, czy budowa łazika Cud na zawody European Rover Challange.

Łazik CUD

Łazik CUD

Jeszcze jedną rzeczą, o której warto wspomnieć jest organizacja Festiwalu Robotyki Cyberbot. Jest to coroczne święto robotyki, które łączy w sobie zawody robotów oraz pokazy i prezentacje. Podczas Festiwalu można zobaczyć z bliska co dzieje się w laboratoriach robotycznych oraz spotkać ludzi, którzy zajmują się robotyką na co dzień.

Robot TAPAS

Projekt TAPAS powstał w 2012 roku jako wspólna inicjatywa robotycznych zapaleńców. Jego celem było zbudowanie autonomicznego robota mobilnego, zdolnego przemieszczać się w środowisku podmiejskim. Początkowo konstrukcja była projektowana na zawody Robots Intellect, które zostały jednak odwołane, wobec czego robot wystartował w międzynarodowych zawodach Robotour 2014. Nasz zespół zajął tam 4-te miejsce.

Robot TAPAS wraz z konstruktorami

Robot TAPAS wraz z konstruktorami

Robot TAPAS jest autonomicznym pojazdem przeznaczonym do przewożenia małych ładunków do 5 kg, korzystając z dróg dostępnych w parku. Podczas zawodów operatorzy otrzymują informację o długości i szerokości geograficznej punktu docelowego i mają 10 min na przygotowanie pojazdów do samodzielnego osiągnięcia tego punktu. Następnie roboty, już bez ingerencji z zewnątrz, podejmują decyzje i nawigują w kierunku celu, unikając przeszkód, wjeżdżania na trawę i innych poruszających się obiektów. W celu wykonania tego trudnego zadania robot wspiera się bogatą sensoryką między innymi: skanerem laserowym, kamerą, AHRS, enkoderami oraz GPSem.

Łazik CUD

Nic nie zapowiadało powstania zespołu budującego łazika marsjańskiego na Politechnice Poznańskiej. Zmieniło się to jednak po spotkaniu z przedstawicielem Mars Society Polska, Panem Robertem Lubańskim, po którym pasjonaci kosmicznych technologii postanowili zbudować własną konstrukcję. Zadanie nie jest proste, ponieważ łazik musi być w stanie pokonywać trudny teren oraz musi posiadać odpowiedni manipulator, który pozwoli mu wykonać stawiane przed nim zadania. Zespół planuje start w zawodach European Rover Challenge 2015.

https://www.youtube.com/watch?v=_yYnR9VuRYk

Następny artykuł z serii »

CybAir, koła, kołaNaukowe, poznan, studenci, uczelnie

Trwa ładowanie komentarzy...