KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Poziomowanie stołu drukarki 3D za pomocą tensometru

Poziomowanie stołu drukarki 3D za pomocą tensometru

Większość amatorów druku 3D często boryka się z irytującym problemem poziomowania stołu swojej drukarki. Popularne, ręczne metody nie są wygodne i wymagają dużej cierpliwości.

Opisywany projekt ma za zadanie ułatwić tę nużącą i frustrującą operację. Wszystko za sprawą małego czujnika nacisku.

Celem poziomowania stołu w drukarce 3D jest takie ustawienie stołu, aby na całej jego powierzchni głowica była ustawiona na równej odległości względem jego płaszczyzny. Najczęściej dokonuje się tego, ustawiając odpowiednią wysokość stołu za pomocą śrub na rogach. Zbyt nisko ustawiona głowica będzie zahaczać o stół, natomiast zbyt wysokie ustawienie spowoduje, że drukowany obiekt oderwie się od niego.

Kluczowym problemem w całej operacji jest stwierdzenie, kiedy pozycja jest odpowiednia. Często używa się w tym celu kartki papieru. Należy ją włożyć pomiędzy głowicę i stół, a następnie delikatnie ją wyciągać. Kiedy kartka daje się wyciągać z lekkim oporem, oznacza to, że ustawienie jest właściwe. Można jednak znacznie usprawnić ten proces!

Prezentowane narzędzie skupia się na pomiarze siły nacisku głowicy na czujnik, który kładzie się na stole. Na podstawie tego pomiaru można stwierdzić, czy głowica znajduje się w odpowiednim położeniu. Urządzenie składa się z tensometru, płytki Arduino Pro Micro, wyświetlacza oraz płytki PCB, którą wykonano domowymi metodami.

Jeśli siła nacisku głowicy na czujnik będzie zbyt mała, to elementy wyświetlacza będą podświetlać się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Jeśli siła będzie zbyt duża, to kierunek podświetlania będzie przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Szybkość wirowania podświetlenia jest proporcjonalna do różnicy pomiędzy siłą zadaną a siłą mierzoną.

Urządzenie działa zgodnie z założeniami. Posiada jednak kilka wad. Jedną z nich jest konieczność kalibracji – przed pierwszym użyciem należy określić, jaka siła docisku jest właściwa. Najlepszym rozwiązaniem jest pomiar siły przy wypoziomowanym stole. Inną wadą urządzenia jest to, że działa ono tylko na zimnym stole i przy zimnej głowicy. Więcej szczegółów na temat tego miernika można znaleźć w przygotowanej przez autora instrukcji. A Wy jak radzicie sobie z tym problemem?

Źródło: [1]

Czujnik DIY, który wykryje zapchanie dyszy drukarki 3D
Czujnik DIY, który wykryje zapchanie dyszy drukarki 3D

Chyba każdy, kto korzystał z drukarki 3D, spotkał się z sytuacją, w której po wielu godzinach pracy okazało się, że…... Czytaj dalej »

arduino, druk 3d, inspiracja, narzędzia

Trwa ładowanie komentarzy...