KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Flipper Zero - co warto wiedzieć?

Flipper Zero to małe, przenośne i wielofunkcyjne narzędzie przeznaczone dla pasjonatów rozwiązań z pogranicza hackingu. Urządzenie można porównać do elektronicznego scyzoryka dla programistów, którego chciałoby posiadać wielu fanów nowych technologii.

Gadżet z charakterystycznym cyber-delfinem w logo pozwala na wykonywanie szerokiego zakresu zadań cyfrowych. Urządzenie może być używane do klonowania pilotów zdalnego sterowania (np. do szlabanów) oraz niektórych typów kart dostępowych. Urządzenie jest również w stanie symulować działanie pilotów zdalnego sterowania do większości popularnych urządzeń – dzięki czemu możliwe jest np. wyłączenie dowolnego telewizora (lub wszystkich telewizorów w sklepie ze sprzętem RTV).

Flipper Zero to niewielkie urządzenie o wielkich możliwościach

Flipper Zero to niewielkie urządzenie o wielkich możliwościach

W rękach bardziej doświadczonych użytkowników Flipper Zero może być również wykorzystywany do łamania zabezpieczeń protokołów radiowych. Nie należy się jednak obawiać, bo zdecydowanie jest to raczej narzędzie dla testerów i fanów cyberbezpieczeństwa, a nie broń dla wrogich hakerów.

Za projektem stoją inżynierowie z firmy Flipper Devices (odpowiedzialni również za Busy Status Bar), którzy chcieli dostarczyć małe i estetyczne urządzenie o wielkich możliwościach. Funkcje oferowane przez Flippera można samodzielnie odtworzyć przy pomocy popularnego Arduino UNO lub ESP32. Główna zaleta Flippera to kompaktowy rozmiar urządzenia, które na swoim pokładzie posiada od razu niezbędne moduły i oprogramowanie.

Flipper Zero – co to jest?

Główna idea stojąca za tym gadżetem to po prostu chęć połączenia w jedno wielu dostępnych narzędzi do eksperymentowania z elektroniką i cyberbezpieczeństwem. Urządzenie zostało zainspirowane projektem pwnagotchi – cyfrowym "zwierzakiem" do testowania bezpieczeństwa sieci Wi-Fi na bazie Raspberry Pi Zero W (oczywiście nazwa nawiązuje do popularnych niegdyś zabawek tamagotchi).

Projekt Flippera powstał z myślą o wygodzie codziennego użytkowania urządzenia konsumenckiego. Ma solidną obudowę, poręczne przyciski i eleganckie kształty. Brak tu cech, które kojarzą się nam z projektami DIY – brak tu gołych płytek PCB i luźnych przewodów latających w powietrzu. Interfejs urządzenia również jest oryginalny, bo faktycznie przypomina cyfrowego zwierzaka.

Flipper Zero to urządzenie, które kryje w sobie wiele ciekawych rozwiązań

Flipper Zero to urządzenie, które kryje w sobie wiele ciekawych rozwiązań

Cyber-delfin o wdzięcznym, serialowym imieniu Flipper, może wchodzić w interakcje z systemami cyfrowymi w prawdziwym życiu. Pozwala wykrywać różne systemy kontroli dostępu, RFID, protokoły radiowe i debugować sprzęt przez GPIO. Nic tak dobrze nie świadczy o rosnącej popularności tego relatywnie nowego narzędzia, jak to, że równie dużo osób szuka go w sieci pod błędnymi nazwami np.: Fliper Zero, FlipperZero, FliperZero, podczas gdy prawidłowa nazwa to Flipper Zero.

Popularne funkcje Flippera

W praktyce Flipper Zero to uniwersalny pilot do niemal każdego urządzenia. Układ radiowy TI CC1101 odpowiada za odczyt, analizę i transmisję sygnałów radiowych RF. We wszystkim pomagają biblioteki i przykładowe programy. Możliwe jest także odczytywanie, zapis i emulacje tagów RFID, obsługa protokołów wysokiej częstotliwości, praca z identyfikatorami czy wyodrębnianie nieznanych kluczy MIFARE. Nadajnik i odbiornik podczerwieni (IR) wykorzystamy między innymi we wspomnianej funkcji pilota do sterowania sprzętem domowym RTV czy HVAC (np. klimatyzatorów).

Jedną z funkcji Flippera jest emulacja urządzeń HID, np. klawiatur USB, co pozwala na testowanie zabezpieczeń (czyli przeprowadzanie tzw. ataków BadUSB lub RubberDucky). Flipper Zero może więc "udawać" klawiaturę, co pozwala na automatyczne uruchamianie wcześniej wybranych sekwencji poleceń na komputerze, do którego zostanie podłączony.

Działanie to pozwala na sprawdzanie scenariuszy mogących zagrozić naszemu cyberbezpieczeństwu. Skoro już o bezpieczeństwie mowa, to Flipper Zero może być używany jako klucz U2F, czyli specjalny fizyczny klucz do dwuskładnikowego uwierzytelniania dla usług takich Google czy LastPass. 

Flipper Zero – czy jest legalny w Polsce?

Po zapoznaniu się z powyższym opisem wiele osób może się zastanawiać, czy Flipper Zero jest legalny w Polsce? Tak, to urządzenie jest legalne w Polsce. Oczywiście istnieją scenariusze, w których ktoś użyje to urządzenie ze zmodyfikowanym oprogramowaniem w nielegalnym celu, ale posiadania Flippera jest w Polsce całkowicie legalne.

Flipper Zero – początki na Kickstarterze

Założyciele i pomysłodawcy tego cyfrowego delfina zajmują się elektroniką od lat i nie jest to ich pierwszy produkt. Flipper Devices to przede wszystkim zespół inżynierów, projektantów, artystów, badaczy i entuzjastów technologii, których łączy pasja do “sztuki w dziedzinie elektroniki”.

Flipper Zero spotkał się na Kickstarterze z niezwykle dużym zainteresowaniem

Flipper Zero spotkał się na Kickstarterze z niezwykle dużym zainteresowaniem

Flipper Zero odniósł imponujący sukces na Kickstarterze, gdzie zyskał ogromne wsparcie społeczności. Ponad 37 tysięcy wspierających wpłaciło ponad 4,8 mln dolarów, aby pomóc w realizacji projektu. Finalnie w kampanii zebrano znacznie więcej niż zakładał to pierwotny budżet, więc urządzenie mogło zostać rozbudowane o nowe funkcje.

Flipper Zero – cena i dostępność

Aktualnie urządzenie kosztuje około 1000 zł. Flipper Zero to dość specjalistyczne, wielofunkcyjne urządzenie, którego cena może wydawać się wysoka w porównaniu do wszystkiego tego, co słusznie nazywamy gadżetami (i często niczym więcej). Tak duże zainteresowanie urządzeniem (pomimo tego, że jest to stosunkowo drogi gadżet) potwierdza tylko, że Flipper Zero ma w sobie coś wyjątkowego. Urządzenie jest aktualnie dostępne w sprzedaży w popularnych sklepach dla fanów elektroniki.

Flipper Zero - sprawdź w sklepie »

Flipper Zero – Pinout

Wszystkie dodatkowe akcesoria do Flippera Zero można podłączać za pomocą standardowych złącz, które zostały wyprowadzone na jednej ze ścianek obudowy. Pinout, czyli opis wszystkich wyprowadzeń, znajduje się na poniższej grafice, która pochodzi z materiałów producenta.

Flipper Zero Pinout, czyli opis wyprowadzeń

Flipper Zero Pinout, czyli opis wyprowadzeń

Akcesoria z drukarki 3D

Flipper Zero jest tak popularny, że doczekał się również licznych dodatków, które można samodzielnie wykonać na drukarce 3D. W popularnych bazach modeli znajdziemy liczne obudowy, podstawki oraz przystawki, które sprawią, że nasz Flipper Zero stanie się jeszcze ciekawszym gadżetem!

Oficjalne akcesoria

Flipper Zero został zaprojektowany w taki sposób, że bardzo łatwo można do niego podłączyć liczne akcesoria (również takie DIY). Pierwsze flagowe akcesorium to moduł rozszerzający Flipper Zero Wifi Devboard. Oparty na układzie ESP32-S2 z rdzeniem Xtensa LX7 do 240 MHz, 2 MB RAM i 4MB Flash pozwala na debugowanie i zmianę oprogramowania Flippera Zero rzez Internet. Moduł ten pozwala również doświadczonym osobom na testowanie zabezpieczeń sieci WiFi.

Drugim popularnym dodatkiem do Flippera jest Video Game Module. To oficjalne rozszerzenie doda do Twojego Flippera mikrokontroler RP2040, żyroskop i akcelerometr. Dzięki wyjściu HDMI urządzenie może wyświetlać obraz na ekranach i właściwie zmienia Flippera Zero w mini konsolę.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4 / 5. Głosów łącznie: 4

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!