KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

GoPro Karma – za kulisami powstawania drona [zdjęcia]

GoPro Karma – za kulisami powstawania drona [zdjęcia]

Firma GoPro, producent kamer sportowych, zaprezentowała swojego drona o nazwie Karma. Quadrocopter z precyzyjnym stabilizatorem jest łatwy w obsłudze i mieści się w plecaku.

Jakie cele przyświecały konstruktorom i w jaki sposób udało im się je osiągnąć?

Quadrocopter jest składany, lekki i poręczny - można go łatwo umieścić w plecaku lub specjalnej walizce. Pojemność baterii wynosi 5100 mAh. Wystarcza ona na 20 minut lotu, a pełne ładowanie zajmuje godzinę. Gimbal, który zapewnia płynność obrazu, można w dowolnym momencie odczepić od drona i korzystać z niego ręcznie, na ziemi.

goprokarma_1

Pierwsze szkice/rendery.

To właśnie dążenie do perfekcyjnej stabilizacji obrazu sprawiło, że prace okazały się dłuższe niż początkowo przypuszczano. GoPro Karma to w założeniu “więcej niż dron”.

Testy prototypów

Testy ostatnich prototypów odbywały się w terenie, na bezdrożach Kalifornii. W każdym momencie w powietrzu znajdowały się przynajmniej 4 quadrocoptery. Drużyna kosntruktorów, uzbrojona w kontrolery i laptopy, wspólnie pracowała nad ostatecznym modelem drona. Czasem towarzyszył im założyciel i prezes GoPro, Nick Woodman.

Nick Woodman i drużyna wykonująca testy.

Nick Woodman i drużyna wykonująca testy.

GoPro Karma jest idealny dla początkujących użytkowników. Producenci drona wzięli pod uwagę szczególnie osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tego typu urządzeniami.

Prototyp kontrolera GoPro Karma.

Prototyp kontrolera GoPro Karma.

Kontroler z ekranem dotykowym 720p przypomina gamepad, a interfejs jest prosty i celowo nie zawiera skomplikowanych pojęć związanych z lotnictwem. Alarmujące czerwone światła zostały zastąpione spokojnymi komunikatami głosowymi. Całość ma przede wszystkim za zadanie zrobić wrażenie na użytkownikach i umożliwić im spojrzenie na rzeczy z nowej perspektywy.

Dron i reszta sprzętu w specjalnej kompaktowej walizce.

Dron i reszta sprzętu w specjalnej kompaktowej walizce.

Twórcy urządzenia zrezygnowali z trybu follow (podążania za człowiekiem lub obiektem) i z funkcji omijania przeszkód. Najprawdopodobniej kolejne wersje drona już je uwzględnią. Na razie firma GoPro postawiła na łatwość użycia i na rozwiązania, które przekładają się na jak najprzyjemniejsze wrażenia użytkowników.

Jednym z nich jest aplikacja Passenger, która pozwala jednej osobie sterować kamerą przy pomocy smartfona, podczas gdy druga osoba kontroluje lot. Z kolei umieszczenie kamery z przodu urządzenia sprawia, że w kadrze nie znajdują się śmigła.

Prototypy GoPro Karma.

Prototypy GoPro Karma.

W ostatnim roku firmie GoPro nie powodziło się najlepiej. Być może to właśnie Karma okaże się innowacją, która odwróci tę sytuację. Dron pojawi się w sprzedaży 23 października. Cena podstawowej wersji bez kamery to 799 dolarów. Urządzenie będzie można także nabyć razem z kamerą Hero5 Session lub Hero5 Black.

Zdjęcia prototypów

goprokarma_2

goprokarma_6

goprokarma_7

goprokarma_9

goprokarma_10

goprokarma_11

Źródło: [1]

dron, gopro, karma, prototypy

Trwa ładowanie komentarzy...