KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

PUFFER – pomocnik dla łazików zainspirowany origami

PUFFER – pomocnik dla łazików zainspirowany origami

Łaziki pracujące na Marsie są zbyt duże, by zwiedzić każdą jego szczelinę, i zbyt drogie, by ryzykować poważny upadek.

Być może w przyszłości pomoże im robot PUFFER, a raczej cały rój tych małych i lekkich urządzeń. Zainspirowane sztuką origami, potrafią one składać się i rozkładać w razie potrzeby.

PUFFER (Pop-Up Flat Folding Explorer Robot) to dzieło NASA. Miniaturowe roboty składają się z płytek obwodów drukowanych, wydrukowanych w 3D kół z bieżnikami oraz ogona, który pomaga w stabilizacji. Pokryte są Nomexem – termoodpornym materiałem, który sprawdził się już podczas misji na Marsie.

Po wykryciu przeszkody PUFFER przeczołguje się pod nią lub przejeżdża górą. Potrafi wspinać się na zbocza o nachyleniu 45 stopni. Obiekty, które “widzi” robot mogą mieć nawet 10 mikronów.

Urządzenia można spłaszczyć i umieścić cały ich stos na łaziku. W odpowiednim momencie rozprostują się i pojadą w różne strony, aby badać teren. Później łazik może wybrać się do najciekawszej lokalizacji odkrytej przez PUFFER-y, bez konieczności uprzedniego sprawdzenia wszystkich miejsc.

Roboty posiadają również panele słoneczne na spodniej stronie – wystarczy, że się obrócą, i już mogą rozpocząć ładowanie. Jedno naładowanie akumulatora pozwala na przejechanie 625 m po równej drodze. Ta liczba zależy jednak od ilości dodatkowego wyposażenia.

PUFFER wczołguje się pod półkę skalną.

PUFFER wczołguje się pod półkę skalną.

To właśnie dodanie instrumentów badawczych, m.in. do wykrywania substancji organicznych, jest jedną z najważniejszych zmian do wprowadzenia. Równie istotna jest autonomia PUFFER-ów. Na razie są one zdalnie sterowane przez Bluetooth.

Nowy wynalazek przyda się nie tylko na Marsie, ale także na Ziemi, np. podczas badań wulkanów. Sukcesem zakończyły się testy przeprowadzone m.in. na pustyni i w śniegach Antarktyki.

Źródło: [1] [2]

kosmos, mars, robot

Trwa ładowanie komentarzy...