KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Powerbank DIY z baterii nieużywanych telefonów?

Powerbank DIY z baterii nieużywanych telefonów?

Zapewne wielu z Was przechowuje gdzieś stare telefony, które nie są już używane lub dopiero zostaną użyte, gdy zepsuje się obecny.

Czasami warto wykorzystać nieużywane baterie z takich telefonów do budowy powerbanka, który może się przydać w każdej sytuacji.

Autor projektu podpisujący się jako lonesoulsurfer znalazł łatwy sposób na praktyczne użycie starych baterii litowo-jonowych, które prawie każdy znajdzie u siebie w domu. Wystarczy je tylko wyciągnąć i przylutować do ich zacisków moduł małej ładowarki.

Moduł składa się z kilku podzespołów, takich jak układ ładowania ogniw li-ion wraz z przetwornicą step-up, gniazdo USB i microUSB, miniaturowy woltomierz oraz przycisk typu tact switch. Wszystkie te elementy zostały zlutowane na specjalnej PCB, a następnie przyklejone do akumulatora.

Gniazdo microUSB służy do ładowania podłączonego ogniwa przez komputer lub ładowarkę sieciową. Do gniazda USB zostało doprowadzone wyjście przetwornicy DC/DC. Warto zaznaczyć, że zastosowana przetwornica posiada możliwość regulowania napięcia w zakresie od 4,3 do 27 V. Woltomierz służy do pokazywania aktualnego napięcia na baterii (pomiar aktywuje się dodatkowym przyciskiem).

Powerbank ładujący telefon

Powerbank ładujący telefon

W związku z tym, że napięcie wyjściowe z modułu jest regulowane wbudowanym potencjometrem, jego zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do urządzeń zasilanych napięciem 5 V – można nim zasilać również urządzenia o wyższym napięciu, np. 12 V czy 24 V (pamiętając o stosunkowo niskiej pojemności tego typu ogniw).

Autor projektu przygotował krótki film instruktażowy pokazujący budowę DIY krok po kroku:

Warto wspomnieć także o opłacalności takiego projektu, ponieważ wystarczy niecałe 18 zł, aby go wykonać własnoręcznie (zakładając, że posiadamy wyłącznie baterię). Autor przygotował również instrukcję dla osób zainteresowanych odtworzeniem jego DIY. Czy Waszym zdaniem budowanie tego typu powerbanków może wpłynąć pozytywnie na środowisko?

Jak dodać mechaniczne przyciski do telefonu (bez elektroniki)?
Jak dodać mechaniczne przyciski do telefonu (bez elektroniki)?

Przyciski fizyczne w nowoczesnych telefonach są ograniczone do niezbędnego minimum. Czasami użytkownicy mają już dość ekranów dotykowych.... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

baterie, diy, inspiracja, powerbank, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...