KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Raspberry Pi z kamerą 300 fps do odstraszania wiewiórek?

Raspberry Pi z kamerą 300 fps do odstraszania wiewiórek?

Co zrobić, kiedy w naszym karmniku zamiast ptaków zadomowiły się wiewiórki? Rozwiązaniem może być kamera Vizy AI.

Urządzenie wykorzystuje Raspberry Pi 4, kamerę oraz wbudowaną sztuczną inteligencję w celu identyfikacji i przepędzenia intruza.

Vizy można skonfigurować za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej i zaprogramować w języku Python. Oprogramowanie korzysta z deep learningu i sieci neuronowych w celu wykrywania obiektów, ludzi oraz zwierząt. Użytkownik ma do wyboru m.in. Tensorflow, OpenCV lub PyTorch. Urządzenie wykorzystuje matrycę Sony iMX477 o rozdzielczości 12,3 MPx, która może nagrywać z prędkością ponad 300 klatek na sekundę oraz zapewnia zadowalającą jakość obrazu również nocą.

Obsługiwane są zarówno obiektywy w standardzie M12, jak i C/CS. U producenta możemy zaopatrzyć się w zmiennoogniskowy obiektyw M12 o kącie 87°. Dodatkowe akcesoria to m.in. również obudowa zewnętrzna, oświetlenie, adapter teleskopu oraz modem komórkowy USB 4G LTE. Do dyspozycji mamy 2 porty micro HDMI, 1 port audio (stereo), gigabitowy Ethernet, dwuzakresowe Wi-Fi oraz Bluetooth 5.0., a także standardowe złącza USB z Raspberry Pi 4. Zasilanie jest realizowane przez złącze 12 V.

Gadżet wyposażono w 8-pinową kostkę zaciskową dla cyfrowych i analogowych wejść/wyjść z wyjściem wysokoprądowym do sterowania np. silnikami, elektromagnesami, przekaźnikami, oświetleniem itp. Do dyspozycji mamy również uchwyt na dodatkowe oświetlenie, wentylator chłodzący oraz zegar czasu rzeczywistego (RTC) z podtrzymaniem bateryjnym.

Wnętrze urządzenia Vizy AI

Wnętrze urządzenia Vizy AI

Oprócz wspomnianej wcześniej funkcjonalności przydatnej w karmnikach (aplikacje Birdfeeder oraz Pet Companion) firma dostarcza kilku przykładowych projektów preinstalowanych na kamerze. Motionscope to aplikacja, która w pełni wykorzystuje kamerę 300 fps, wyświetlając wykres poruszających się obiektów. Program Telescope służy do sterowania teleskopem z napędem, z poziomu tabletu lub smartfona. Istnieją również inne, bardziej podstawowe zastosowania do wykrywania obiektów, optycznego rozpoznawania znaków (OCR), filmowania w slow motion, technik time-lapse itp.

Projekt został niedawno uruchomiony na Kickstarterze z celem finansowania w wysokości 15 000 $, który w chwili pisania tego wpisu został już wielokrotnie przekroczony. Ceny zaczynają się od 229 $ (880 zł) z kamerą wyposażoną w Raspberry Pi 4 (2 GB RAM), kartą 32 GB Ultra MicroSDXC z fabrycznie załadowanym oprogramowaniem, 12-megapikselowym aparatem, szerokokątnym obiektywem bez zniekształceń, przełączanym filtrem podczerwieni do użytku w dzień i w nocy, złączami wejścia/wyjścia i akcesoriami oraz zasilaczem 25 W.

Koszt wysyłki do Polski to niestety aż 49 $ (190 zł). Wspierający powinni spodziewać się, że ich kamery zostaną wysłane w styczniu 2021 r. (jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem). Więcej informacji na temat Vizy AI można znaleźć na stronie kampanii. A do czego Wy wykorzystalibyście taką kamerę?

System wizyjny za 40 zł dzięki ESP32?
System wizyjny za 40 zł dzięki ESP32?

Chcecie zbudować urządzenie z kamerą, ale nie macie pieniędzy na drogie systemy wizyjne? Programujecie ESP i szukacie nowych wyzwań? W…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

ai, kamera, OpenCV, raspberrypi, TensorFlow

Trwa ładowanie komentarzy...