KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot z Raspberry Pi, który uczy się chodzić (sieci neuronowe)

Robot z Raspberry Pi, który uczy się chodzić (sieci neuronowe)

Małe, czteronożne roboty kroczące to jeden z popularniejszych tematów wśród początkujących i zaawansowanych robotyków.

W tym przypadku, projekt wyróżnia się od innych konstrukcji tego typu zastosowaniem sztucznych sieci neuronowych i kamery.

Jeśli śledzicie naszego bloga i forum dłużej niż od wczoraj, to roboty kroczące tego typu nie powinny Was już zaskakiwać. Co powiecie jednak na połączenie takiego mechatronicznego ciała z całkiem szybkim komputerem, który dodatkowo uczy się na swoich błędach dzięki wirtualnym neuronom?

Opisywana konstrukcja analizuje swoje poczynania i za pomocą tzw. deep learningu stara się poprawić sposób chodzenia. Jak widać, sztuczne sieci neuronowe, które kiedyś były tylko ciekawostką coraz częściej znajdują praktyczne zastosowanie w hobbystycznych konstrukcjach.

Robot podejmuje decyzje na podstawie obrazu z kamery

Robot podejmuje decyzje na podstawie obrazu z kamery

Sama nauka chodzenia to jednak nie wszystko. Autor projektu podjął się tego tematu z nieco szerszej perspektywy, analizując sposoby chodu oraz opisując podstawy Keras i TensorFlow - narzędzi bardzo popularnych wśród ludzi zajmujących się tematyką uczenia maszynowego.

Dzięki kamerze i sztucznej sieci neuronowej, mały robot potrafi rozpoznawać graficzne wskazówki umieszczone na podłożu. Bez problemu podąża wzdłuż linii, a także reaguje na strzałkę każącą mu np. skręcić i iść w zadanym kierunku. Początkujących ucieszy pewnie fakt, że większość oprogramowania została napisana w popularnym Pythonie.

Jeśli ten temat Was zainteresował, to na stronie projektu możecie znaleźć bardzo szczegółowy opis konstrukcji. Autor udostępnił listingi programów, filmy z budowy, a nawet wynik przeprowadzonych badań. Wszystko wskazuje na to, że deep learning wchodzi pod strzechy i będzie się stawał coraz popularniejszy - również wśród hobbystów i majsterkowiczów.

Sortowanie LEGO dzięki Raspberry Pi i TensorFlow
Sortowanie LEGO dzięki Raspberry Pi i TensorFlow

Jednym z najpopularniejszych projektów, który pojawił się na Forbocie był sorter M&M'sów. Pora na bardziej rozbudowane urządzenie, które... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

kroczący, projekt, raspberrypi, robot, sieci neuronowe, TensorFlow

Trwa ładowanie komentarzy...