KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

RoboDrift 2015, Wrocław – 16.05.2015

RoboDrift 2015, Wrocław – 16.05.2015

Już drugi raz Robo-Drift znalazł się w kalendarzu zawodów robotycznych Forbot.

Spojrzenie na terminarz pozwala stwierdzić, że zawody te wyróżniają się na tle innych, które najczęściej przeznaczone są dla minisumo, liefollower’ów czy robotów LEGO.

RoboDrift, to zdecydowanie jedyne takie zawody robotów. Niespotykane w Polsce konkurencjach pozwalają na nowe wyzwania, nowe pomysły, nowe rozwiązania konstrukcyjne. RoboDrift to klasyczne wyścigi robotów i pojazdów RC, przypominają zawody Formuły 1. Przejazd odbywa się na torze o długości ok. 60 metrów, z automatycznym pomiarem czasu.

Zaplanowano dwie kategorie pojazdów: dla typowych, dostępnych w sklepach pojazdów RC oraz dla samodzielnie zbudowanych konstrukcji sterowanych zdalnie lub autonomicznych. Dla zwycięzców poszczególnych kategorii przewidziane są atrakcyjne, tematyczne nagrody.

Organizatorzy zawodów.

Organizatorzy zawodów.

Zawody są otwarte dla każdego. Stworzyliśmy przestrzeń gdzie technika, nasza pasja, wychodzi naprzeciw zwykłym ludziom. Naszą ideą, oprócz możliwości sprawdzenia się jako konstruktorów, było  propagowanie nauk technicznych. Uzyskaliśmy ten efekt dzięki sprytnie przemyślanym kategoriom pojazdów.

Pierwsza z nich to RC-Standard, dla produkowanych seryjnie pojazdów zdalnie sterowanych. Mogą w niej wystartować nawet najprostsze, najmniejsze auta, które kupiliście swoim pociechom pod choinkę. Mamy nadzieję, że przyciągniemy dzięki temu młodych ludzi którzy są na początku swojej drogi ku fascynacji motoryzacją i robotyką.

Dla nas, jako zawodowców, kwintesencją zawodów jest kategorią Robo-Drift. Przeznaczona jest dla konstrukcji zaprojektowanych i wykonanych samodzielnie.

W Synergii prace nad naszymi maszynami zaczęliśmy już w listopadzie, budujemy pojazdy RC oraz autonomiczne. W tym roku zaprezentujemy co najmniej cztery skonstruowane przez nas pojazdy.

Synergy został zbudowany na zawody Freescale Cup. Zasady zawodów narzucały na konstruktorów wykorzystanie konkretnych mechanizmów i podzespołów - dzięki temu autorzy mogli skupić się na rozwijaniu algorytmów sterowania. Jest to robot w pełni autonomiczny, zbudowany na wzór pojazdu samochodowego. Napędzany jest dwoma silnikami prądu stałego. Do orientowania się na torze wykorzystuje pracującą z wysoką częstotliwością kamerę liniową. Posiada programowy dyferencjał oparty o pomiar prędkości i położenia, zrealizowany przy użyciu zaprojektowanych przez autorów enkoderów.

Robot Synergy

Robot Synergy

The Reaper to kolejny pojazd budowany przez MKNM Synergia. Jego najciekawszą funkcją ma być uniwersalność sterowania w zależności od podłączonego modułu Aplikacja The Reaper Controller pozwala na wykorzystanie sprzętu sterującego takiego jak Kinect, gamepad i kierownica. Pojazd jest w fazie konstrukcji. Gotowa jest płytka sterująca i zasilająca układ, szkielet programu, zaprojektowana jest większość mechaniki. The Reaper napędzany będzie silnikiem prądu stałego o mocy 60W co pozwoli osiągnąć prędkość 40-45km/h. Napędzana będzie tylna oś poprzez dyferencjał mechaniczny.

Synerift powstał na bazie małego quada o mocy 50KM. Tylne koła są napędzane silnikiem spalinowym a przednie silnikami elektrycznymi. Mózgiem urządzenia jest Raspberry Pi, pojazd będzie częściowo autonomiczny. Udział w Robo-Drift będzie jego pierwszym publicznym występem.

Robot Synerift

Robot Synerift

Progressor to robot zbudowany przez przedstawiciela Stowarzyszenie Progresja. Jest to czterokołowa platforma mobilna z układem napędowym typu skid steering. Moc użytych silników napędowych wynosi 2x250W. Z przodu robota znajduje się okno, przez które będzie "patrzeć" oko kamery. Sterowanie robotem będzie odbywać się z poziomu sterownika RbC-4242, zgodnie z protokołem RbC-v3.

Progressor

Robot Progressor

Mamy nadzieję, że 16 maja spotkamy pasjonatów szybkości, samochodów i adrenaliny. Podkręcimy ją jeszcze dobrymi nagrodami i możliwością ścigania się z prawdziwymi robotami. Zarejestruj swój udział już dziś!

Strona zawodów: http://robo-drift.pwr.wroc.pl/

konkurs, roboty, wrocław, wyścigi, zawody

Trwa ładowanie komentarzy...