KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot Disneya, który jeździ po ścianach

Robot Disneya, który jeździ po ścianach

Latające drony zawsze miały przewagę nad robotami lądowymi, które musiały zatrzymywać się, gdy napotkały na drodze wysoką przeszkodę.

Być może dzięki najnowszemu wynalazkowi Disney Research i ETH Zurich ten problem całkowicie zniknie. Robot o nazwie VertiGo bez problemu jeździ po pionowych ścianach.

Ten mały czterokołowy pojazd posiada dwa śmigła, które przyciskają go do podłoża. Każde z nich ma dwa stopnie swobody i może być regulowane. Nawet nierówne powierzchnie, takie jak cegły, nie stanowią dla niego przeszkody. Przy zmianie pozycji z poziomej na pionową, przednie śmigło służy do uniesienia robota do góry.

VertiGo porusza się szybko i sprawnie, m.in. dzięki temu, że jest on bardzo lekki w stosunku do siły docisku. Żeby to osiągnąć, części robota zostały wydrukowane w 3D oraz wykonane z włókna węglowego.

Na razie nie wiadomo, kiedy robot będzie wykorzystywany w praktyce. Wiadomo jedno - nie będzie on jedynie interesującą zabawką. Umiejętność swobodnego poruszania się w mieście i w pomieszczeniach zamkniętych otwiera wiele możliwości. Jednym z najistotniejszych zastosowań dla VertiGo byłyby akcje ratunkowe w miejscach niedostępnych dla ludzi.

Źródło: [1] [2]

Disney, robot

Trwa ładowanie komentarzy...