KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

GD32 – szybsza, chińska wersja STM32?

GD32 – szybsza, chińska wersja STM32?

Olimex, firma wyspecjalizowana w dostarczaniu zestawów uruchomieniowych, niedawno odkryła bardzo ciekawe, chińskie układy scalone.

GD32, to mikrokontroler firmy GigaDevice, który jest szybszą wersją układów oferowanych pod nazwą STM32. Po szeregu testów okazało się, że układy te można stosować zamiennie!

Tym samym, w ofercie Olimexu pojawiła się płytka z klonem STM32. Sam procesor nazywa się GD32 i większość jego parametrów jest zgodna z STM32F103. Co ciekawe, układ może pracować nawet z wyższą częstotliwością (108 MHz) od tej oferowanej w STM32 (72 MHz).

Niektórzy zaczęli zarzucać chińskiej firmie, że kopiuje czyjąś pracę. GigaDevice wysłało jednak list ze sprostowaniem. Został on później zamieszczony na stronie Olimexu. W dużym skrócie wynika z niego, że wszystkie moduły użyte do budowy układu są intelektualną własnością GigaDevice, a firma jest oficjalnym partnerem firmy ARM.

Płytka Olimexu dla STM32, na której testowano GD32.

Płytka Olimexu dla STM32, na której testowano GD32.

Rdzeniem procesora jest 32-bitowy Cortex M3 o taktowaniu 108 MHz wspierany przez 96 kB pamięci RAM oraz 3 MB pamięci Flash. Oprócz tego na jego pokładzie znajdują się m.in. trzy 12-bitowe przetworniki analogowe. Wśród pinów I/O znajdziemy m.in. 2x I2C, 3xUART oraz 3xSPI.

Źródła: [1], [2]

arm, stm32. olimex

Trwa ładowanie komentarzy...