KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Spot – nowy, cichy robot od Boston Dynamics

Spot – nowy, cichy robot od Boston Dynamics

Inżynierowie z Boston Dynamics mają talent do budowania niesamowitych robotów, zwłaszcza kroczących. Udowodnili to kolejny raz!

Niektórzy powiedzą, że Spot to młodszy brat BigDoga. Jednak ma wiele cech, których inne konstrukcje Boston Dynamics nie posiadają.

Ten czworonożny robot jest przede wszystkim bardzo cichy, prawie nie słychać, kiedy się porusza. To dlatego, że w odróżnieniu od poprzedników nie jest wyposażony w silnik gazowy, ale jest zasilany bateryjnie. Tak samo jak nowy Atlas.

Na filmiku możecie też zauważyć, jak „brutalnie” jest traktowany przez ekipę – kopią go, popychają, a on nadal utrzymuje równowagę. Jest niesamowicie stabilny. Poza tym świetnie radzi sobie z różnym terenem – tak samo sprawnie porusza się po biurze, jak i po pagórkach a nawet schodach. Tych ostatnich właściwie nie zauważa, porusza się tak, jakby to był nierówny teren.

Spot ma coś na kształt głowy najeżonej sensorami, pozwalającymi mu na poruszanie się w terenie. Zdaniem ekipy IEEE wyposażono go w system Velodyne. Jednym z jego wad jest to, że robot „nie widzi”, co jest tuż przed nim, ale patrzy bardziej w dal. Jednak biorąc pod uwagę jak stabilnie się porusza, nie wydaje się być to dużym problemem.

Nasuwającym się zastosowaniem Spota byłby przemysł militarny. Jednak Boston Dynamics nie pracuje już dla DARPA, ale dla Google. Do czego Waszym zdaniem zostanie on użyty?

Źródło: IEEE

Boston Dynamics, czworonożne, DARPA, google, kroczące, Spot

Trwa ładowanie komentarzy...