KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Delft zwycięża w Amazon Picking Challenge

Delft zwycięża w Amazon Picking Challenge

Roboty pracujące w magazynach wykonują wiele czynności. Jednak wyjmowanie towarów z półek i wkładanie ich do pudełek, nadal stanowi duże wyzwanie - nawet dla Amazon.

Dlatego już drugi raz odbył się konkurs Amazon Picking Challenge. Zwycięzcą okazała się drużyna Delft z Holandii.

Udział w konkursie brały wyłącznie konstrukcje autonomiczne. Zadanie składało się z 2 części:

Ładowanie – Przeniesienie wszystkich 12 przedmiotów z pojemnika na półki, w dowolnej kolejności i konfiguracji. Mogą one być częściowo lub całkowicie zasłonięte przez siebie nawzajem. Na docelowej półce znajdują się już inne obiekty.

Wyjmowanie – Przeniesienie 12 określonych przedmiotów z półek do pojemnika. Znajdują się one pośród innych obiektów i mogą być częściowo, ale nie całkowicie, przesłonięte. Jeśli dana rzecz się powtarza, robot może wybrać tylko jedną, dowolną kopię. Kolejność nie ma znaczenia.

Roboty przenosiły książki, pudełka, ubrania oraz przedmioty miękkie i nieregularne. Każda maszyna ładowała i wyjmowała jak najwięcej obiektów w ciągu 15 minut.

Dodatkowe punkty były przyznawane za wyjęcie prawidłowego przedmiotu z półki pełnej innych rzeczy, a odejmowane za upuszczenie obiektów lub wysunięcie ich poza obręb półki.

Chwytak z przyssawką, to najłatwiejszy sposób na wykonanie tych zadań, ale konkurs obejmował także przedmioty druciane lub zbyt ciężkie, żeby można było wykorzystać tę metodę. Robot Delft poradził sobie dzięki dodatkowemu tradycyjnemu chwytakowi.

Zwycięskie urządzenie pracuje z prędkością ok. 100 przedmiotów na godzinę (w porównaniu z ok. 400 w wykonaniu człowieka). Oparte na ROS oprogramowanie użyte przez drużynę Delft będzie dostępne jako open source.

Źródło: [1]

amazon, konkurs, magazyn, magazynowanie

Trwa ładowanie komentarzy...