KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot usuwa przeszkody ze swojej drogi

Robot usuwa przeszkody ze swojej drogi

Aby zatrzymać poruszającego się robota, często wystarczy postawić na jego drodze przeszkodę, np. stół. Maszyna podejmie próby ominięcia jej, ale nie zawsze zakończy się to sukcesem.

Teraz naukowcy z Google DeepMind i Georgia Tech zaprezentowali robota, który potrafi usuwać przeszkody ze swojej drogi.

Większość robotów umie jedynie ominąć stojący przed nimi obiekt, ponieważ nie wiedzą one nic o jego właściwościach i o tym, co dałoby się z nim zrobić. W przeciwieństwie do maszyn, człowiek wie, że stół można odsunąć. Wie też, jak sobie poradzić, gdy np. zaklinuje się noga mebla.

To właśnie z tych naturalnych, ludzkich reakcji bierze przykład robot o nazwie Golem Krang.

Urządzenie korzysta z silnika fizyki. W ten sposób rozumie i przewiduje, jak zachowają się obiekty, a następnie wykorzystuję tę wiedzę do odsunięcia ich z drogi.

Czasem po próbie przesunięcia przedmiotu poruszy się on w inny sposób (lub nie poruszy się wcale). Wtedy robot aktualizuje jego model fizyczny, przyjmuje do wiadomości nowo odkryte ograniczenia i znajduje inne rozwiązanie problemu.

Aby robot mógł poruszać się w naprawdę nieprzewidywalnym chaotycznym środowisku, potrzeba jeszcze kilku zmian. Na razie wspomaga go system wizyjny złożony z 6 kamer, a niektóre z jego zachowań są zaprogramowane. To właśnie nad usunięciem wsparcia z zewnątrz pracują teraz programiści.

Źródło: [1]

google, planowanie trasy, robot

Trwa ładowanie komentarzy...