Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Ruchome, przestrzenne struktury wydrukowane w 4D

Wiadomości 17.06.2017 Monika Mordzińska

Podczas gdy druk 3D powoli staje się codziennością, przyszłość stoi otworem przed drukiem 4D – przedmiotami, które pod wpływem bodźców poruszają się lub zmieniają kształt.

Na ETH w Zurychu stworzono obiekty, których przemiana przebiega w kontrolowany sposób, a powstałe struktury można dodatkowo obciążać.

Naukowcy opracowali elementy uruchamiające, które sprawiają, że zbudowana z nich konstrukcja kurczy się lub rozszerza poprzez ich wsuwanie i wysuwanie. Odpowiednie zaprogramowanie tych pozycji – wsunięcia i wysunięcia – umożliwia ustalenie stałej trójwymiarowej formy, którą przyjmie przedmiot.

Można nawet stworzyć struktury,
które potrafią przyjąć kilka kształtów!

Do zaplanowania docelowej konfiguracji i sposobu jej otrzymania służy oprogramowanie do symulacji, które także jest dziełem wynalazców z ETH.

Przedmioty wykonano przy użyciu wielomateriałowej drukarki 3D. Składają się z dwóch tworzyw polimerowych – sztywnego oraz elastycznego, tworzącego elementy ruchome. Całość została wydrukowana za jednym razem.

Produkcja takiej samej struktury bez użycia technologii 4D (druk w docelowej formie albo montaż części) byłaby znacznie bardziej skomplikowana i czasochłonna.

Na razie nadawanie kształtu strukturom odbywa się ręcznie. Naukowcy pracują już jednak nad zmianami pod wpływem temperatury, a także nad przewodami pneumatycznymi lub pęczniejącymi tworzywami, które będą reagować na wilgotność.

Umiejętność kontrolowanego zwiększania rozmiarów w odpowiednim momencie ma przydać się m.in. w przemyśle lotniczym i kosmonautycznym oraz przy produkcji stentów.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

BlackJack

18:53, 17.06.2017

#1

4D to dla mnie taka sama bzdura jak marketing pod nazwą układy scalone 3D. Przecież struktura krzemowa zawsze miała 3 wymiary więc była w 3D. Co więc jest tym dodatkowym wymiarem w 4D ?? Tutaj tak naprawdę nie odkryto nic nowego, te wielkie konstrukcje inżynieryjskie kojarzą mi się z pewnymi zabawkami z dzieciństwa (wąż rubika) ,które pozwalały na podobne cuda. Ale rozumiem że dla współczesnej młodzieży, która dorasta z tabletem, coś tego typu może być odkryciem, bo nie jest płaskim ekranem.

Tak czytając różne nowinki mam wrażenie że w dzisiejszych czasach postęp, jest bardziej chwytem marketingowym niż rzeczywistym postępem.

Treker
Administrator

11:39, 20.06.2017

#2

BlackJack, tutaj hasło "4D" określa skrótowo całe podejście do projektowania i drukowania. Z założenia, w tej technologii powstają przestrzenne obiekty 3D, które pod wpływem innych czynników (czas/temperatura itd.) przyjmują jeszcze inne kształty i właściwości. Na pewno można byłoby nazwać to lepiej, jednak jak sam napisałeś trochę "marketingu" sprawiło, że przyjęto określenie 4D. Przynajmniej można prosto odwołać się do tej technologii i za jakiś czas wszyscy będą kojarzyli temat. Tym bardziej, że nazwa ta funkcjonuje już na innych uczelniach, nie tylko ETH.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.