KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wizualizacja gry na pianinie dzięki Raspberry Pi i LED RGB

Wizualizacja gry na pianinie dzięki Raspberry Pi i LED RGB

Gra na pianinie może być atrakcyjna dla uszu, ale również dla oczu. Wystarczy, że dodamy coś, co będzie np. oświetlało wciskane klawisze.

Opisywany projekt to udana próba samodzielnej budowy urządzenia z Raspberry Pi Zero W, które urozmaica grę na pianinie. Od nauki i treningów, aż po tworzenie ciekawych filmów z zapisem gry.

Popularny pianista, posługujący się na YouTube pseudonimem Rousseau, znany jest z tego, że jego filmy są zmontowane w bardzo ciekawy sposób - wykorzystuje on wizualizer, który oświetla wciskane klawisze. Następnie na film nakładana jest dodatkowa animacja (przypominająca grę) i tak powstają niesamowite materiały. Oto przykładowy materiał tego typu:

Jeden z internautów, Aleksander Evening, zainspirował się tym efektem i postanowił zbudować własną wersję urządzenia, które pomoże mu uzyskać zbliżony efekt. Tak powstał wizualizer, który współpracuje z pianinem elektronicznym wyposażonym w wyjście MIDI lub USB. Urządzenie przystosowane jest do współpracy z, popularnym wśród muzyków, oprogramowaniem Synthesia.

Ekologiczna orkiestra ze śmieci i Raspberry Pi
Ekologiczna orkiestra ze śmieci i Raspberry Pi

Lubicie muzykę, ekologię oraz Rapsberry Pi? Oto projekt ciekawego instrumentu, który na pewno zaskoczy Waszych znajomych! Automabeat to mała... Czytaj dalej »

Sercem urządzenia jest Raspberry Pi Zero W z modułem wyświetlacza LCD, do takiego sterownika podłączona została taśma adresowalnych diod RGB WS2812B w wersji zawierającej aż 144 diody na metr. Pasek diod został umieszczony w profilu aluminiowy, który przyklejono do pianina. Odpowiednia gęstość diod umożliwiła niezależne podświetlanie każdego klawisza. Sterownik urządzenia zamknięto w obudowie wydrukowanej na drukarce 3D.

Układ posiada kilka ciekawych funkcji: poza podświetlaniem wciśniętych klawiszy, potrafi nagrywać odgrywane utwory, a także je odtwarzać. Wszystkie opcje znaleźć można w menu wyświetlanym na ekranie urządzenia.

Gotowe urządzenie w wydrukowanej obudowie

Gotowe urządzenie w wydrukowanej obudowie

Dzięki wykorzystaniu oprogramowania Synthesia, urządzenie można zamienić w świetne narzędzie do nauki gry na pianinie. Program zainstalowany jest na tablecie, który komunikuje się z Raspberry Pi przez Bluetooth. Na poniższym filmie przedstawiony jest sposób montażu układu oraz jego działanie: od prostego podświetlania klawiszy, przez pomoc w nauce gry, aż po finalny efekt zbliżony do filmów od wspomnianego na początku Rousseau (od 2:45).

Projekt jest w pełni otwarty, autor udostępnił niezbędne pliki w repozytorium na GitHubie. Znaleźć tam można również krótką instrukcję budowy oraz wskazówki dotyczące uruchomienia urządzenia. Jeśli nie macie talentu muzycznego to zawsze możecie pokusić się również o budowę tego robota z Arduino, który potrafi grać na klawiszach lub zbudować ekologiczną orkiestrę ze śmieci!

KeyBot: robot z Arduino, który zachwyca grą na klawiszach?
KeyBot: robot z Arduino, który zachwyca grą na klawiszach?

Po co uczyć się gry na instrumencie, jeśli można zbudować robota, który będzie robił to za nas?Idąc tym tropem autor…... Czytaj dalej »

Źródło: [1], autor wpisu: Konrad Jeznach, redakcja: Damian Szymański

muzyka, projekty, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...