Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Robotarium – ogólnodostępne laboratorium z robotami

Wiadomości 25.08.2017 Monika Mordzińska

Świetne pomysły często rodzą się w głowach ludzi, którzy nie mają funduszy niezbędnych do wprowadzenia tych idei w życie. Teraz ta sytuacja ulegnie poprawie, szczególnie w kwestii robotów!

Już w tym miesiącu rusza Robotarium, czyli zdalne laboratorium z robotami! Z projektu mogą skorzystać wszyscy zainteresowani!

Robotarium powstało na uczelni Georgia Tech. Jego nazwa pochodzi od terrarium, bo ma w nim panować podobna atmosfera. Roboty będą w niemalże ciągłym ruchu, wykonując polecenia osób z całego świata. Pomiędzy eksperymentami będą autonomicznie podjeżdżać do stacji bezprzewodowego ładowania.

Centralnym punktem laboratorium jest arena przypominająca lodowisko (3,5×4 m), otoczona kamerami motion capture. Po jej powierzchni porusza się rój wydrukowanych w 3D robotów. Za kilka tygodni dołączą do nich quadrocoptery. Liczba wszystkich urządzeń ma dojść do 100.

Przez ostatnie półtora roku przeprowadzano testy na znacznie mniejszej powierzchni. Uczestniczyło w nich ponad 100 grup badaczy – nie tylko robotyków, ale także biologów.

Dla twórców Robotarium ważna jest widoczność eksperymentów. Dlatego pokój ma duże okno i wygodne siedzenia naokoło “areny”. Podczas lotów dronów zostaną one odgrodzone siatką.

Doceniane będą wszystkie próby pracy z robotami, nawet te dziwne i nieudane. Urządzenia są chronione przed działaniami celowo destrukcyjnymi – każde z nich posiada wirtualną barierę zapobiegającą zderzeniom. System został również zabezpieczony przed hakerami.

Magnus Egerstedt, jeden z twórców Robotarium.

Dzięki Robotarium każdy będzie miał dostęp do światowej klasy sprzętu, niezależnie od wieku, zasobności portfela i stopni naukowych. Jedynym, banalnym do spełnienia wymogiem jest umiejętność programowania.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Nikt jeszcze nic nie napisał. Dodaj pierwszy komentarz.

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.