KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robotarium – ogólnodostępne laboratorium z robotami

Robotarium – ogólnodostępne laboratorium z robotami

Świetne pomysły często rodzą się w głowach ludzi, którzy nie mają funduszy niezbędnych do wprowadzenia tych idei w życie. Teraz ta sytuacja ulegnie poprawie, szczególnie w kwestii robotów!

Już w tym miesiącu rusza Robotarium, czyli zdalne laboratorium z robotami! Z projektu mogą skorzystać wszyscy zainteresowani!

Robotarium powstało na uczelni Georgia Tech. Jego nazwa pochodzi od terrarium, bo ma w nim panować podobna atmosfera. Roboty będą w niemalże ciągłym ruchu, wykonując polecenia osób z całego świata. Pomiędzy eksperymentami będą autonomicznie podjeżdżać do stacji bezprzewodowego ładowania.

Centralnym punktem laboratorium jest arena przypominająca lodowisko (3,5x4 m), otoczona kamerami motion capture. Po jej powierzchni porusza się rój wydrukowanych w 3D robotów. Za kilka tygodni dołączą do nich quadrocoptery. Liczba wszystkich urządzeń ma dojść do 100.

Przez ostatnie półtora roku przeprowadzano testy na znacznie mniejszej powierzchni. Uczestniczyło w nich ponad 100 grup badaczy – nie tylko robotyków, ale także biologów.

Dla twórców Robotarium ważna jest widoczność eksperymentów. Dlatego pokój ma duże okno i wygodne siedzenia naokoło “areny”. Podczas lotów dronów zostaną one odgrodzone siatką.

Doceniane będą wszystkie próby pracy z robotami, nawet te dziwne i nieudane. Urządzenia są chronione przed działaniami celowo destrukcyjnymi – każde z nich posiada wirtualną barierę zapobiegającą zderzeniom. System został również zabezpieczony przed hakerami.

Magnus Egerstedt, jeden z twórców Robotarium.

Magnus Egerstedt, jeden z twórców Robotarium.

Dzięki Robotarium każdy będzie miał dostęp do światowej klasy sprzętu, niezależnie od wieku, zasobności portfela i stopni naukowych. Jedynym, banalnym do spełnienia wymogiem jest umiejętność programowania.

Źródło: [1]

laboratorium, programowanie, roboty, rój

Trwa ładowanie komentarzy...