Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Sześcienny robot skacze za pomocą sprężystych języków

Wiadomości 02.11.2015 Monika Mordzińska

cube-jumpJednym z najbardziej wszechstronnych kształtów wśród najnowszych robotów jest sześcian. Dziś opisywana konstrukcja nie potrzebuje nawet kół!

W tym przypadku urządzenie w kształcie kostki zostało wyposażone w sprężyste metalowe języczki, dzięki którym może skakać, toczyć się i odbijać od podłoża.

Robot stworzony przez naukowców z MIT posiada dwa rotory. Każdy z nich jest połączony ze spłaszczoną pętelką ze stali sprężynowej. Uruchomienie rotorów sprawia, że pętelki (które można też nazwać języczkami), są wciągane przez otwory do środka kostki. Jeśli ruch odbywa się nadal, to języczek w końcu dotrze z powrotem do otworu i gwałtownie wydostanie się na zewnątrz, uwalniając energię. Powoduje to wykonanie skoku.

Ilustracja powyższego procesu.

Ilustracja powyższego procesu.

Kontynuacja ruchu rotorów sprawia, że robot skacze nieprzerwanie. Sterowanie nim jest możliwe poprzez wykorzystywanie różnych otworów w różnych położeniach, a także poprzez zmianę kierunku obrotów.

Przetestowane zostały dwie kostki, twarda i miękka, obie o boku 7 cm i ważące 200 g. Podskoczyły one na 20 cm, ale po wylądowaniu to miękki robot nadal odbijał się od podłoża, przez co mógł przebyć znacznie większą odległość. Pomimo swojej prostoty i niewielkich rozmiarów, urządzenia są samowystarczalne – zawierają własne sterowniki, czujniki i akumulatory.

Dwie wersje urządzenia.

Dwie wersje urządzenia.

Konstruktorzy już planują kolejne testy. Dotyczą one najefektywniejszych miękkich tworzyw do budowy robotów oraz metod pozwalających na dalsze skoki. Wbudowanie dodatkowych czujników sprawi, że urządzenia te będą mogły służyć do obserwacji terenu dzięki miniaturowym kamerom.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Treker
Administrator

11:42, 05.03.2017

#1

W ramach aktualizacji: MIT opublikowało niedawno film, na którym pokazano proces budowy takiego robota.

Jak widać całość bazuje na dość popularnych modułach Pololu/SparkFun:

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.