KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Sześcienny robot skacze za pomocą sprężystych języków

Sześcienny robot skacze za pomocą sprężystych języków

Jednym z najbardziej wszechstronnych kształtów wśród najnowszych robotów jest sześcian. Dziś opisywana konstrukcja nie potrzebuje nawet kół!

W tym przypadku urządzenie w kształcie kostki zostało wyposażone w sprężyste metalowe języczki, dzięki którym może skakać, toczyć się i odbijać od podłoża.

Robot stworzony przez naukowców z MIT posiada dwa rotory. Każdy z nich jest połączony ze spłaszczoną pętelką ze stali sprężynowej. Uruchomienie rotorów sprawia, że pętelki (które można też nazwać języczkami), są wciągane przez otwory do środka kostki. Jeśli ruch odbywa się nadal, to języczek w końcu dotrze z powrotem do otworu i gwałtownie wydostanie się na zewnątrz, uwalniając energię. Powoduje to wykonanie skoku.

Ilustracja powyższego procesu.

Ilustracja powyższego procesu.

Kontynuacja ruchu rotorów sprawia, że robot skacze nieprzerwanie. Sterowanie nim jest możliwe poprzez wykorzystywanie różnych otworów w różnych położeniach, a także poprzez zmianę kierunku obrotów.

Przetestowane zostały dwie kostki, twarda i miękka, obie o boku 7 cm i ważące 200 g. Podskoczyły one na 20 cm, ale po wylądowaniu to miękki robot nadal odbijał się od podłoża, przez co mógł przebyć znacznie większą odległość. Pomimo swojej prostoty i niewielkich rozmiarów, urządzenia są samowystarczalne – zawierają własne sterowniki, czujniki i akumulatory.

Dwie wersje urządzenia.

Dwie wersje urządzenia.

Konstruktorzy już planują kolejne testy. Dotyczą one najefektywniejszych miękkich tworzyw do budowy robotów oraz metod pozwalających na dalsze skoki. Wbudowanie dodatkowych czujników sprawi, że urządzenia te będą mogły służyć do obserwacji terenu dzięki miniaturowym kamerom.

Źródło: [1]

ciekawostka, MIT, poruszanie, robot, skok

Trwa ładowanie komentarzy...