KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Rój miniaturowych Zooidów, który zmieści się na biurku

Rój miniaturowych Zooidów, który zmieści się na biurku

Roboty, które przypominają owady są znacznie łatwiejsze w produkcji od humanoidów, a wcale nie muszą być mniej skuteczne - wystarczy spojrzeć na efekty pracy pszczół i mrówek.

Konstruktorzy z Francji i USA stworzyli Zooidy roboty, które potrafią świetnie współpracować.

Zooid składa się z napędu, baterii, czujnika dotyku, żyroskopu oraz czujnika optycznego. Ten ostatni monitoruje położenie urządzenia dzięki informacjom pochodzącym z projektora znajdującego się nad rojem.

Konstrukcje nie są autonomiczne. Skomplikowane instrukcje otrzymują z komputera, który śledzi ich pozycje i czuwa nad prawidłowym wykonaniem zadania przez całą grupę. Człowiek może w każdej chwili wejść w interakcję z robotem, biorąc go do ręki i zmieniając jego położenie.

zooids

Zastosowania Zooidów są bardzo różnorodne. Należy do nich np. przesuwanie przedmiotów (podczas testów był to telefon) albo pełnienie roli animowanych pikseli podczas interaktywnej prezentacji. W przyszłości rój może wykonywać zadania tak prozaiczne, a jednocześnie niezbędne, jak sprzątanie mieszkania.

zooids-2

Twórcy Zooidów chcą, aby inne osoby również mogły je zbudować i przetestować. W tym celu udostępnili na GitHub wszystkie niezbędne informacje do skonstruowania tych robotów.

Źródło: [1], [2]

roboty, rój, swarm

Trwa ładowanie komentarzy...