KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Akumulator przepływowy jednoczenie zasili i schłodzi układ

Akumulator przepływowy jednoczenie zasili i schłodzi układ

Badacze z Uniwersytetu ETH i IBM Research stworzyli miniaturowy akumulator przepływowy.

Wynalazek ten będzie można umieścić pomiędzy chipami komputerowymi ułożonymi jeden na drugim. W ten sposób posłuży on jednocześnie do ich zasilania i chłodzenia.

Akumulatory przepływowe zawierają dwa ciekłe elektrolity oddzielone od siebie membraną, które magazynują energię. Reakcja elektrochemiczna prowadzi do przekształcenia jej w energię elektryczną. Akumulatory przypominają ogniwa paliwowe, z jednym wyjątkiem - mogą przekształcać energię również w przeciwnym kierunku.

Budowa akumulatora przepływowego.

Budowa akumulatora przepływowego.

Zaletą akumulatorów przepływowych jest fakt, że ich pojemność nie zależy od wielkości i masy, ponieważ ciecz może być dostarczana z zewnątrz. Jednak do tej pory były one zazwyczaj dużych rozmiarów i znajdowały zastosowanie np. w elektrowniach słonecznych i wiatrowych.

Akumulator potrafi odprowadzić nawet kilkakrotnie więcej ciepła niż zostaje wytworzone przy użyciu wyprodukowanej przez niego energii elektrycznej. Grubość urządzenia to jedynie 1,5 mm.

Sieć kanalików w powiększeniu (3 x 4 mm).

Sieć kanalików w powiększeniu (3 x 4 mm).

Największym wyzwaniem była wydajność pompowania elektrolitów przy jak najmniejszym zużyciu energii na ten cel. Rozwiązaniem okazało się stworzenie 2 porowatych elektrod (wydrukowanych w 3D) z siecią polimerowych kanalików w kształcie klinów, przez które przepływa ciecz.

Na razie wydajność akumulatora nie jest wystarczająca, aby mógł być użyty w komputerach, ale w planach jest już jego dalsza optymalizacja. Wynalazek mógłby znaleźć zastosowanie także między innymi w laserach i ogniwach słonecznych.

Źródło: [1]

akumulator, ETH, IBM

Trwa ładowanie komentarzy...