KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Dowolnej wielkości grafenowe czujniki nacisku

Dowolnej wielkości grafenowe czujniki nacisku

Brytyjska firma Haydale Graphene Industries słynie z produkcji grafenu o właściwościach, np. termicznych lub związanych z przewodnictwem elektrycznym, które są dokładnie dopasowane do danego urządzenia.

Haydale rozszerza teraz ofertę o nowy wynalazek - czujnik oparty na funkcjonalizowanym grafenie.

Materiał piezoelektryczny - przewodzący elektryczność tylko wówczas, gdy na jego powierzchnię wywierany jest nacisk - powstał we współpracy z Welsh Centre for Printing and Coating.

Czujnik stworzony przez Haydale to cienki, giętki arkusz z tworzywa sztucznego. Ścieżki ze srebra są umieszczone poziomo po jednej stronie, a pionowo po drugiej stronie. Pomiędzy nimi znajduje się grafenowy tusz przewodzący. Mierzy on nacisk na dowolny punkt arkusza.

Po podłączeniu czujnika do komputera lub innego inteligentnego urządzenia, możliwe jest odczytanie nie tylko miejsca nacisku, ale także jego siły. Jasne odcienie wyświetlanego na ekranie koloru oznaczają lekki nacisk. Gdy siła rośnie, odcienie stają się ciemniejsze.

Największą zaletą urządzenia jest fakt, że może ono mieć dowolny kształt i wielkość. Jest także stosunkowo tanie i łatwe w produkcji.

Czujniki mogą znaleźć zastosowanie wszędzie – od podłóg, poprzez przydatne w medycynie i sporcie rękawiczki i wkładki do butów, aż do systemów antykradzieżowych, które reagują gdy przedmioty są podniesione lub przestawione. Firma Haydale poszukuje partnerów chętnych do współpracy nad dalszym rozwojem wynalazku.

Źródło: [1]

czujniki, grafen

Trwa ładowanie komentarzy...