KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

ROLLS-ROYCE buduje bezzałogowy kontenerowiec

ROLLS-ROYCE buduje bezzałogowy kontenerowiec

Rolls Royce produkuje samochody z najwyższej półki. Niedawno pojawiła się jednak informacja, że firma pracuje nad bezzałogowym kontenerowcem!

Prace już rozpoczęto, pojawiły się wizualizacje. Przedstawiciele deklarują się że, pierwsze statki wypłyną już w roku 2020.

AAWA (Advanced Autonomous Waterborne Applications) to projekt realizowany przy współpracy inżynierów z Rolls-Royce'a i naukowców z Uniwersytetu Aalto. Jego założeniem jest zbudowanie całkowicie samodzielnego kontenerowca, na którym nie ma ani jednej osoby z załogi.

https://www.youtube.com/watch?v=GK6gRO2zZkE

Skąd taki pomysł? Transport wodny to bardzo istotna część światowej gospodarki. Niestety, jest narażony na coraz częstsze ataki piratów, zwłaszcza gdy trasa przebiega u wybrzeży Afryki. W wielu przypadkach dochodzi do porwania załogi, a nawet do zabójstw.

RollsRoyce-roboship

Takie rozwiązanie z pewnością może wyeliminować zagrożenie dla załogi, ponieważ osoba sterująca statkiem znajdowała by się na lądzie. Pytanie brzmi, czy piraci zrezygnują z ataku na bezzałogowy statek?

roboship-panel

Operator statku będzie miał możliwość zdalnej kontroli nad całą maszyną. Rozbudowany system kamer (w tym 360 stopni) zapewni odpowiednią widoczność. Specjalne oprogramowanie i system sensorów dostarczy operatorowi wszystkie istotne parametry kontenerowca.

RollsRoyce-roboship-view

Miejmy nadzieję, że projekt ujrzy światło dzienne i w przyszłości stanie się rozwiązaniem, stosowanym na co dzień. Transport morski będzie jeszcze tańszy, a jednocześnie bezpieczny.

Autor: Jacek Piechociński
Redakcja: Damian (Treker) Szymański

Źródło: [1]

automatyzacja, przemysł, transport

Trwa ładowanie komentarzy...