KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Modułowa koncepcja robolink Apiro ułatwia budowę robotów

Modułowa koncepcja robolink Apiro ułatwia budowę robotów

Firma igus opracowała modułowy system ruchu robolink Apiro, który ułatwia budowanie nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji.

System ten sprawdzi się doskonale praktycznie w każdym zastosowaniu. Od robotów liniowych do konstrukcji humanoidalnych i nie tylko.

Nacisk konkurencji na firmy rośnie lokalnie i globalnie, ze względu na rosnącą automatyzację procesów produkcyjnych. Aby automatyzacja procesów była możliwa ekonomicznie i indywidualnie, firma igus opracowuje niskokosztowe rozwiązania, takie jak nowy modułowy system ruchu, robolink Apiro.

Konstruktorzy mogą wybierać spośród 3 bezsmarowych przekładni ślimakowych: standardowej, realizującej ruch odwrócony oraz zmieniającej ruch obrotowy na ruch liniowy. Rozwiązania te sprawdzą się doskonale praktycznie w każdym zastosowaniu.

Wdrożenie indywidualnych rozwiązań automatyzacyjnych w łatwy i ekonomiczny sposób jest misją nowego modułowego systemu Apiro od firmy igus (Apiro pochodzi od greckiego "nieograniczony"). Podczas opracowywania serii skupiono się na wprowadzeniu nowego rodzaju przekładni ślimakowych umożliwiających zbudowanie np. sześcioosiowego robota przegubowego.

Przekładnie zmieniające ruch obrotowy na liniowy, przekładnie odwrotne oraz konwencjonalne przekładnie robolink są planowane w czterech różnych rozmiarach, a wyjątkowa modułowość systemu sprawia, że w razie potrzeby mogą być one ze sobą dowolnie łączone.

Nowy system umożliwi wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji. Dla przykładu: ekonomiczne i indywidualne roboty typu SCARA, roboty liniowe, jak również maszyny zabierające wlewki po usunięciu produktów z wtryskarek. System transportowy i przeładunkowy, a także roboty humanoidalne i animatroniczne. Wszystkie te konstrukcje mogą być zbudowane w oparciu o system robolink Apiro.

W przekładniach ślimakowych Apiro wykorzystywane są wysokiej jakości trybopolimery zawierające cząsteczki smaru stałego. Odporne na korozję i działanie chemikaliów, wysokowydajne tworzywa sztuczne zapewniają wysoką stabilność, niską wagę, długą żywotność i brak konieczności konserwacji.

W przypadku modułowego systemu robolink Apiro przeguby są łączone za pomocą wielofunkcyjnego profilu wykonanego z aluminium. Umożliwia to umieszczanie wałów napędowych w pustej przestrzeni pośrodku, dając zupełnie nowe możliwości wykorzystania przekładni ślimakowej, gdzie elementem napędzającym staje się ślimacznica, powodująca obrót profilu aluminiowego, dzięki czemu idealnie nadaje się do zastosowania w robotyce i aplikacjach obrotowych.

W przypadku nowej przekładni ślimakowej z ruchem liniowym (tzw. przekładnia listwowa) profil aluminiowy może przemieszczać się liniowo przez przekładnię ślimakową lub przekładnia ślimakowa może poruszać się po profilu liniowym. Wielofunkcyjny profil umożliwia również połączenie różnych przekładni serii robolink Apiro.

Obecnie igus szuka testerów, którzy będą chcieli wykorzystać darmowe części próbne, aby przy różnych konfiguracjach kinematyki mieć możliwość dalszej optymalizacji tej koncepcji. Celem projektu jest, aby po zakończeniu testów, możliwe było zaoferowanie systemu robolink Apiro jako seryjnie produkowanego rozwiązania dla szerokiego rynku. Ponadto planowany jest też konfigurator, który ma pozwalać na symulowanie różnych możliwości ruchu całego systemu.

Wpis sponsorowany na podstawie materiałów
dostarczonych przez firmę igus.

animatronika, igus, robolink, robotyka

Trwa ładowanie komentarzy...