Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
Testy SSLW przypadku problemów z działaniem bloga proszę o kontakt na adres web@forbot.pl lub na forum.

Druk połączeń na nieregularnych powierzchniach

Druk 3D 28.04.2017 Monika Mordzińska

Drukowanie ścieżek przewodzących na różnych przedmiotach to przyszłość Internetu Rzeczy. Duża trudności pojawiają się jednak, gdy kształt podłoża jest trójwymiarowy i nieregularny.

Naukowcy z Jerozolimy znaleźli rozwiązanie tego problemu, wykorzystując hydrografikę, czyli transferowy druk wodny.

W przypadku nierównych powierzchni zwykłe metody druku obwodów elektrycznych są bardzo czasochłonne. Dodatkowo ich rezultaty mogą czasem być niemożliwe do odtworzenia. Dzieje się tak ponieważ każdy materiał musi być nadrukowany osobno, a płaszczyzna podłoża musi znajdować się bezpośrednio naprzeciw dyszy.

Te komplikacje nie dotyczą hydrografiki – technologii często używanej do drukowania wzorów graficznych na produktach. Dzięki tej metodzie można za jednym razem umieścić całość nadruku na podłożu. Niepotrzebne są też warstwy polimerowe, więc materiały przewodzące mogą być nakładane bezpośrednio jeden na drugim.

Nadruk ze srebrnego atramentu nanocząsteczkowego jest wykonany na rozpuszczalnej w wodzie warstwie polialkoholu winylowego. Po ułożeniu powstałej błony na powierzchni wody pozostaje sama mozaika przewodząca. Następnie przylega ona całkowicie do przedmiotu, który zostaje zanurzony w wodzie.

Cały proces trwa tylko kilka minut. Metoda pozwala też na produkcję wielowarstwowych obwodów poprzez wielokrotne powtarzanie tych samych czynności.

Proces drukowania krok po kroku.

Testy nowego rozwiązania, polegające na nadrukowaniu anteny NFC na przedmiocie o zaokrąglonej powierzchni, zakończyły się sukcesem.

Tag NFC wydrukowany na zaokrąglonym przedmiocie.

Takie zastosowanie transferowego druku wodnego ma ogromną przyszłość w wielu dziedzinach, m.in. w biomedycynie, miękkiej robotyce i elektronice 3D.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Nikt jeszcze nic nie napisał. Dodaj pierwszy komentarz.

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.