KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Druk połączeń na nieregularnych powierzchniach

Druk połączeń na nieregularnych powierzchniach

Drukowanie ścieżek przewodzących na różnych przedmiotach to przyszłość Internetu Rzeczy. Duża trudności pojawiają się jednak, gdy kształt podłoża jest trójwymiarowy i nieregularny.

Naukowcy z Jerozolimy znaleźli rozwiązanie tego problemu, wykorzystując hydrografikę, czyli transferowy druk wodny.

W przypadku nierównych powierzchni zwykłe metody druku obwodów elektrycznych są bardzo czasochłonne. Dodatkowo ich rezultaty mogą czasem być niemożliwe do odtworzenia. Dzieje się tak ponieważ każdy materiał musi być nadrukowany osobno, a płaszczyzna podłoża musi znajdować się bezpośrednio naprzeciw dyszy.

Te komplikacje nie dotyczą hydrografiki – technologii często używanej do drukowania wzorów graficznych na produktach. Dzięki tej metodzie można za jednym razem umieścić całość nadruku na podłożu. Niepotrzebne są też warstwy polimerowe, więc materiały przewodzące mogą być nakładane bezpośrednio jeden na drugim.

Nadruk ze srebrnego atramentu nanocząsteczkowego jest wykonany na rozpuszczalnej w wodzie warstwie polialkoholu winylowego. Po ułożeniu powstałej błony na powierzchni wody pozostaje sama mozaika przewodząca. Następnie przylega ona całkowicie do przedmiotu, który zostaje zanurzony w wodzie.

Cały proces trwa tylko kilka minut. Metoda pozwala też na produkcję wielowarstwowych obwodów poprzez wielokrotne powtarzanie tych samych czynności.

Proces drukowania krok po kroku.

Proces drukowania krok po kroku.

Testy nowego rozwiązania, polegające na nadrukowaniu anteny NFC na przedmiocie o zaokrąglonej powierzchni, zakończyły się sukcesem.

Tag NFC wydrukowany na zaokrąglonym przedmiocie.

Tag NFC wydrukowany na zaokrąglonym przedmiocie.

Takie zastosowanie transferowego druku wodnego ma ogromną przyszłość w wielu dziedzinach, m.in. w biomedycynie, miękkiej robotyce i elektronice 3D.

Źródło: [1]

druk 3d, elektronika, PCB

Trwa ładowanie komentarzy...